PIP-PAP-PAT özellikleri nedir? Nasıl çalıştırabilirim?
28 Ocak 2019 Yorum Yok 1295 Görüntülenme

Üst düzey teknolojiler kullanılarak üretilen Arçelik televizyonlarda bulunan Pıp, Pap, Pat özellikleri nedir? Bu özellikleri nasıl çalıştırabileceğinize dair detaylı bilgi bu makalemizde yer almaktadır. Televizyonunuzun birden farklı kaynaktan gelen görüntüyü aynı anda ekrana getirme özelliği bulunur. Bu özellikleri ifade eden PIP, PAP ve PAT nasıl kullanılır? Resim içinde resim özelliğini çalıştırabilmek için kumandanızda üzerinde PIP yazan tuşa basmanız gerekir.

PIP ekranındayken kumandanızın Mavi tuşuna bastığınızda PAP yani resim yanında resim özelliği açılmaktadır. Televizyon yanında teletext özelliğini yani PAT özelliğini açabilmek içinse televizyon kanalının teletext özelliğinin olması gerekir. TRT 1 kanalında bu özellik bulunmaktadır. Kumandanızın alt kısmında içinde beyaz kare resmi bulunan tuşa bastığınızda TV kanalı yanında teletext açılır.

PIP Özelliği

Bu özelliği çalıştırabilmeniz için televizyonunuzun çift tunerli olması gerekir. Tek tunerli televizyonlarda bu özelliği kullanamazsınız. Çift tuner, televizyonunuzun arkasında 2 adet uydu giriş yeri olmasıdır. Kumandanızda PIP yazan tuşa basın. Televizyonunuzda ayrı bir ekran açılmış olması gerekir. Bu ekranın boyutunu değiştirmek için yukarı aşağı yön tuşlarını, yerini değiştirmek için sağ-sol yön tuşlarını kullanabilirsiniz. PIP özelliğinde aynı anda 2 televizyon kanalı açmak için çift televizyon (uydu vb) girişi olması gerekir fakat bu yalnızca televizyon yayınlarını yan yana açabileceğiniz anlamına gelmez. Tek tuner olan veya tuner modüllerinden yalnızca bir tanesi aktif olan cihazlarda farklı bir kaynaktan gelen görüntüyü de ikinci görüntü olarak açabilirsiniz.

Pap Özelliği

Kumandanızda PIP yazan tuşa basın. Televizyonunuzda ayrı bir ekran açılır. PIP ekranı açıkken kumandanızın Mavi tuşuna basarsanız resim yanında resim özelliğini açmış olursunuz. Arçelik televizyon ekranında açılan görüntüler PIP modelinde olduğu gibi iç içe değil ekranı ikiye bölerek yan yana açılacaktır.

PAT Özelliği

PAT özelliği görüntü üzerinde teletext hizmetinin görüntülenmesidir. Teletext özelliğine sahip bir kanal izlerken (örneğin TRT 1) kumandanızın alt kısmın ortasında beyaz kare resmi bulunan düğmeye basın. TV yanında teletext sayfası da açılacaktır. İlgili televizyon kanalın Teletext hizmeti yoksa bu özellik çalışmaz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.