Klima Neden Isıtmıyor? Klima Isıtma Sorunu!
24 Aralık 2018 Yorum Yok 1762 Görüntülenme

Yaz aylarında sizi bunaltıcı sıcaklara karşı serinleten klimanız kış aylarında ısıtmıyor ve klima ısıtma sorunu veriyorsa bu makelemiz size yardımcı olabilir. Klimalar bazı durumlarda beklemediğiniz davranışlar sergileyerek doğru şekilde çalışmayabilir. İlk olarak klimanızın bulunduğu odanın kapı ve camları açık kalmış olabilir; kontrol etmenizde fayda var. Klimanız için uygun sıcaklık değeri seçilmemişse klimayı ısıtma konumuna alın. Klimanız “Defrost (buz eritme)” moduna geçmiş olabilir.

Peki klima ısıtma moduna nasıl alınır? dediğinizi duyar gibiyim. Klimanızın kumandasının modeli kapaklı ise; kumandanın sağ üst köşesindeki açma/kapama düğmesine basın. Kumanda kapağını açtığınızda sol tarafta yer alan ve üzerinde “kar tanesi, siyah üçgen, damla, güneş” sembolleri olan düğmeye, kumanda ekranına ”güneş” sembolü belirene kadar birkaç kez basın. Ekranda güneş sembolü belirdiğinde klima ısıtma konumuna alınmış olur. Aşağı/yukarı şeklindeki sıcaklık ayar tuşlarına basarak sıcaklığı arttırabilirsiniz.

Son olarak, klimanın iç ünitesinden “bip” şeklinde bir sinyal sesi geldiğinde klimanın ön panelinde en sağda yer alan ikinci lamba yanar. Bu lamba söndükten sonra klima sıcak hava üflemeye başlar. Klima kumandanızın modeli kapaksız ise kumandanın sol tarafında yer alan açma/kapama düğmesine basın. Isıtma konumu için “Mode” tuşuna basın ve kumanda ekranında “güneş” sembolü gözüktüğünde aşağı/yukarı ok tuşları ile 30 santigrat dereceye ayarlayıp deneyin.

Ayrıca kumandanın “Jet Mode” yazan hızlı mod tuşuna basıp hızlı ısıtma özelliğine alabilirsiniz. Bu sayede klimanızın ısıtmasını daha çabuk hissedebilirsiniz. Klimanızın modeli bunlardan biri değilse kumandanızın orta kısmında yer alan açma/kapama düğmesine basın. Sol tarafta yer alan mod tuşuna basarak ısıtma moduna alın. Kumanda ekranında ‘’güneş’’ sembolü gözüktüğünde aşağı/yukarı ok tuşları ile istediğiniz sıcaklık derecesini seçebilirsiniz.

Kumandanın “Hızlı” tuşuna basıp ekranda hızlı ısıtma özelliğini gösteren ”PO” yazısı çıkacak şekilde ayarladığınızda klimanızın ısıtmasını daha çabuk hissedebilirsiniz. Tüm bunlara ek klimanızın filtre temizliğide ısıtma sorunlarını çözebilmektedir. Klimanın iç ünitesindeki hava üfleyen yerlerin üst ön paneli ızgaralı olup, sağ ve sol tarafında tırnaklar varsa; klimayı kapalı konuma getirin. Filtresini çıkartmak için ön paneli sağ ve sol alt köşe noktalarından kendinize doğru çekerek açın. Hava filtresinin alt kısımlarından çekerek çıkartın ve ılık suda yıkayın.

Temizleme bitince gölgede kurutun ve tekrar yerine takın. Klimanın iç ünitesindeki hava üfleyen yerlerin üst ön paneli düz olup, sağ ve sol tarafında tırnak yoksa; klimanızın filtresi en üstte tavan bölümündedir. Klimayı kapalı konuma getirin. Filtresini çıkartmak için üst kısmına ulaşın. Hava filtresini tutamaklarından tutup hafifçe yukarı çekin. Filtreyi çıkartın ve ılık suda yıkayın. Temizleme bitince gölgede kurutun ve tekrar yerine takın.

Son olarak rotary klimalar için ortam sıcaklığının 5 santigrat derecenin altında olduğu durumlarda, klimanızın çalışma prensibi gereği ısıtma etkisi azalır ve istediğiniz derecede ısıtma yapamaz. Bu normal bir durumdur. Bu özellik bütün klimalarda geçerlidir. İnverter klimalarda ise ortam sıcaklığının 0 santigrat derecenin altında olduğu durumlarda, klimanızın çalışma prensibi gereği ısıtma etkisi azalır ve istediğiniz derecede ısıtma yapamaz. Bu normal bir durumdur. Bu özellik bütün klimalarda geçerlidir.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.