Klima Neden Eskisi Gibi Soğutma Yapmıyor?
08 Haziran 2018 Yorum Yok 610 Görüntülenme

Yeni alınan klimalar da performans kaybı yaşanabilmektedir. Bu durumlar genellikle temizlik ile alakalı olmakla birlikte bu içeriğimizde klimalarının neden ilk alındığı gibi soğutma yapmadığını ele aldık. Klimanızdaki performans kaybının nedeni filtrelerin tıkanması ve eşanjörün kirlenmesi olabilir. Filtre temizliğiyle ilgili bilgiye ilgili sorudan ulaşabilirsiniz. Eşanjör temizliği için en yakın yetkili servise başvurabilirsiniz.

Sıcak yaz aylarında odanın havasını soğutmak zaman alabilir. Klimanızdan daha iyi verim alabilmek için odadaki pencere ve kapıların kapalı olduğundan emin olun. Klimanızın hangi modda çalıştığını kontrol edin. Cihaz fan modunda çalışıyorsa odadaki hava sirkülasyona alınır. Bu modda hava soğutulmaz veya ısıtılmaz. Klimanızda hızlı soğutma modu varsa, daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Ayrıca fırın gibi ısı üreten cihazlarla bir arada kullanılması da klimanızın soğutma gücünü olumsuz etkileyebilir.

Klima gibi elektronik cihazlar açılırken çok fazla enerji tüketir. Bu sebeple klimanızı kısa aralıklarla çalıştırmak yerine ihtiyaç duyduğunuz süre boyunca kesintisiz çalışır halde tutmanız performans ve enerji verimliliği açısından daha faydalı olacaktır. Ayrıca, Arçelik klimalarda bulunan Enerji Kontrol özelliği sayesinde %40’a varan oranlarda enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Aynı zamanda Otomatik Temizleme fonksiyonu, cihaz kapatıldıktan sonra iç ünite fanının 30 dakika daha çalışmasını sağlar. Böylece soğutma sırasında eşanjörde oluşan nem buharlaşır. Fan yüzeylerinin temiz ve kuru kalması klimanızın verimliliğinin uzun yıllar korunmasına yardımcı olur.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.