Günlük Hayatta Lazım 5 Pratik Bilgi
20 Ekim 2017 Yorum Yok 796 Görüntülenme

Telefon Camı Çizikleri Nasıl Giderilir?

Telefon camları üzerinde bulunan çizikler kötü bir görünüme neden olurlar. Diş macunu ve karbonatla bu kötü görünümden kurtulabilirsiniz. Telefon camlarında bulunan çiziklerden kurtulmak çok kolay. Evde uygulayacağınız kolay yöntemlerle bu çizikleri yok edebilirsiniz. Bir kabın içinde 2 yemek kaşığı karbonat ve suyu krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Telefon camınızın üzerine yavaş ve dikkatli bir şekilde sürün. Sürme işlemi bittikten sonra temiz bir bezle silin. Kullandığınız diş macunun ile dişleriniz gibi telefonunuzu da temizleyebilirsiniz. Temiz bir bezin üzerine diş macununu sıkın. Telefon camınızın üzerine oval hareketlerle bezi gezdirin. Bu işlem bittikten sonra yine temiz bir bezle camı silin. Aradaki farkı göreceksiniz.

Yapışkan Etiketler Nasıl Çıkartılır?

Aldığımız her yeni ürünün hemen hemen hepsinde olan ‘yapışkan etiketler’ bazen sinir bozucu olabiliyor. Elbette bu yapışkan etiketlerden kolaylıkla kurtulmanın yolları mevcut. Size vereceğimiz birkaç pratik yöntemle bu yapışkan etiketlerden kurtulabilirsiniz. Öncelikle bir saç kurutma makinesi alın etiketin üzerine 30- 60 saniye arasında tutun. İsterseniz süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Daha sonra etiketi çıkarın. Sıcak su ile ıslatılmış bir bezi yapışkanlı bezin üzerinde bir süre bekletin. Beklettikten sonra etiketi kolayca çıkarabilirsiniz. Eğer etiket yanmaz bir yüzeyde ise çakmak ile ıslatma işlemi yapılarak etiketin kolaylıkla çıkmasını sağlayabilirsiniz. Zarar verecek ürünler dışında etiketin üzerine çok az miktarda margarin sürüp beş dakika beklettikten sonra etiketi çıkarabilirsiniz.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Çoğu insan için can sıkıcı olan topuk çatlaklarını evde yapacağınız basit çözümlerle tedavi edebilirsiniz. Topuk çatlaklarının vücuttaki su miktarınız az olmasından kaynaklı olduğu yani su eksikliği olarak görülür. Görüntü ve estetik açısından çok rahatsız edici bir durumdur. Evde yapacağınız doğal yöntemlerle topuklarınızı yumuşak, ipeksi bir görünüme kavuşturabilirsiniz. İşte gerekli olan malzemeler: Bir avuç pirinç tanesi, 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı sirke. Yapılışı: Bir kapta pirinç, bal, zeytinyağı ve sirkeyi karıştıralım. Bu karışımı topuğa masaj yaparak 3-4 dk uygulayalım. Ardından ılık su ile yıkayalım. Durulama işleminden sonra temiz bir havlu ile kurulayalım. Bu yöntem akşamları yatmadan önce uygulanırsa daha faydalı olacaktır.

Shaggy Halı Nasıl Temizlenir?

Son yıllarda moda olan shaggy halılar, görüntüsü açısından herkesi hayran bıraksa da temizliği diğer halılara göre daha zor görünür. Ancak shaggy halı, normal halılar gibi temizliği kolaydır. Ancak kullanılan halının cinsi temizliği için önemlidir. Her halı cinsinin kendine göre temizlik yöntemi bulunur. Bunun için yapmanız gereken tek şey halıyı güneşte bekletmektir. Halıyı güneş gören düz bir zemine serin ve süpürge ya da temizlik fırçasının sopasını kullanarak halıya vurun. Vurma işleminde halının arasında biriken kir, kalıntı ve tozlar kolayca çıkar. Ancak bu aşamada halıya sert vurmak gerekir. Tozdan arınmış halıyı 1-2 saat güneşte bekletin. Güneş ışınları halıdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.

Bardaklar Nasıl Parlatılır?

Zamanla matlaşan parlaklığı kaybolan bardaklarınızı tekrar ışıl ışıl görünmesini sağlayabilirsiniz. Şebeke suyunun kireçli olması, uzun süre kirli bekletilen bardaklar zamanla matlaşır ve parlaklığını yitirir. Peki bardaklar tekrar nasıl parlatılır? Matlaşan bardaklarınızı aralıklı dönemlerde sirkeli suda bekletin. Daha sonra yıkayıp kurulayın. Bulaşık süngerine bir miktar karbonata dökün ve bardaklarınızı ovalayın. Bardaklarınız pırıl pırıl olacaktır. Sararmış bardaklarınızı çamaşır suyunda bekletin. Ancak çamaşır suyundan çıkardığınız bardakları bol suyla yıkamanız gerekiyor. Doğal yöntemlerle bardaklarınızı parlatmak, hem sağlıklı hem de uzun ömürlü olmasını sağlar.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.