Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?
20 Ağustos 2015 Yorum Yok 1979 Görüntülenme

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için evde kullanabileceğimiz lazer epilasyon aletleri geliştirildi. Peki evde lazer epilasyon nasıl yapılır? Bu makalede sorunun cevabını bulabileceksiniz. Lazer epilasyon aletleri oldukça kolaylık sağlamaktadırlar. Özellikle çalışan bayanlar güzellik merkezlerine extra para ve zaman harcayacak imkan bulmakta zorlanıyorlar. Artık ev tipi lazer epilasyon aletleri sayesinde evimizde kolayca kıl tüy işini halledebiliyoruz. HPL (Home Pulsed Light) olarak da adlandırılan bu aletler HPL teknolojisi ile geliştirilmiş güzellik merkezlerinde kullanılan cihazların küçük boylarıdır.

Peki evde kullanılan lazer epilasyon aletleri gerçekten işe yarıyor mu? İşte bu sorunun cevabı biraz kişiselleşiyor. Genel olarak uzmanların klinik çalışmalarına göre bazı model cihazların uzun süreli ve güvenli olarak sonuçlar verdiği ispatlanmıştır. Amerikan FDA kurumu tarafından onaylanmıştır.

Güzellik merkezlerinde bir çok lazer çeşidi var. Her kıl tipine farklı cihazlar kullanılıyor. HPL cihazları ise tek tip olarak üretildiği için kadınlara sıkıntılar yaşatabiliyor. Bu cihazlar kızıl, sarı renkli ya da ince renkli kıllara ve esmer tenlere etki etmiyor. Daha çok beyaz ten üzerinde olan siyah kıllar üzerinde işe yarıyor. Ayrıca bu süreçte lazer epilasyon yapılan bölgelerin güneş görmemesi gerekiyor. Bu yüzden yüzde yapılan uygulamaların seansları diğer bölgelere göre oldukça uzun sürüyor. Örneğin sırttaki tüylerden 6 ayda kurtulabilirken yüzdeki tüylerden kurtulmak yıllar alabilir. Kılların kalınlığı da bu süreci etkiliyor. Cihazların ömürlük olmadığını, kartuşlarında bulunan sınırlı ışık atımları sayılarının olduğunu ve bazı markaların yedek kartuş üretmediğini hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Uyguladığınız seanslar kişiden kişiye değişir. Lazer epilasyon Cihazlarının özelliğine göre 24 saatte bir uygulama yapabilirsiniz. Fakat bu size etkiyi hissettirmeyecektir. Aynı seansta sürekli aynı bölgeye lazer uygulamak da şişliğe neden olabiliyor. Kadınların çoğu diğer seansı yapmak için kıllarının uzamasını bekliyor. Böylece seanslar arasındaki kılların çıkma süresi hesaplanabiliyor. Genel olarak ilk 5 seansta farkı görmeniz mümkün değil. Cihazdan umudu hemen kesmemek gerek. Şunu da söylemek gerekir ki, kılların bir daha asla çıkmayacağı garantisi yok. Hormonal bozukluklar, gebelik gibi etkenler tekrar kıl oluşumuna neden olabilir.

evde-epilasyon-nasil-yapili

HPL cihazları kullanırken çok dikkatli olmak gerekli. Kullanmaya başlamadan önce o bölgeyi jilet yardımıyla traş etmelisiniz. Traş etmezseniz, lazer cihazından çıkan kuvvetli ışınlar kıllarınızı yakar ve uygulamanız işe yaramaz. Birçok cihazın çeşitli güç seviyeleri var. Doğru ışık gücü seviyesini kullanmak da çok önemli. Yoksa cildinizi yakabilirsiniz. Cihazınızı kullanmaya başlamadan en az 1 ay öncesinde, uygulama yapacağınız bölgelerinizin güneş görmesini engellemelisiniz. Sonrasında ise her daim güneş kremi kullanmak şart!

Uygulama bölgesine aşırı makyaj ve peeling yapılmamalı, ilk 48 saat havuza girilmemeli, sıcak su dolu küvete girilmemelidir. Bu yüzden seanslarınıza kışa girerken başlamak en mantıklısı. Uygulama sonrası bölgede hafif kırmızılıklar oluşabilir. Korkmayın 24 saat içinde geçecektir. Rahatlatıcı olarak kokusuz nemlendirici, buz torbası ya da ıslak havlu kullanabilirsiniz. Cildinizi her zaman temiz tutmalısınız. Uygulama koltuk altlarına yapılıyorsa ilk 3 gün deodorant kullanmamaya özen gösteriniz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.