Ekonomik Çamaşır Yıkama ve Kurutma Tavsiyeleri
21 Aralık 2018 Yorum Yok 1203 Görüntülenme

Sizlere vereceğimiz birkaç tavsiye ile çamaşır yıkama ve kurutma işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin; kalın ve pamuklu giysilerinizi veya havlularınızı diğer çamaşırlarınızdan ayrı yıkayıp kurutmak gibi bazı öneriler ile çamaşır makinesi veya kurutucunuzdan çok daha iyi verim alabilmek mümkün. Vereceğimiz tavsiyelerin içerisinde ilk ve en önemlisi daha az su kullanmak ve düşük sıcaklıkta yıkama işlemlerini gerçekleştirmek.

Çamaşır yıkarken hem cebinizi hem de dooğayı korumak için kirli çamaşırlarınızı daha az suyla, daha düşük ısıda yıkamanızı öneririz. Genellikle giysilerinizin etiketlerinde yıkanabilecekleri en yüksek sıcaklık ibaresi bulunmaktadır. Çamaşırlar, bu etiketlerde yazan dereceden daha düşük ısılarda yıkanabilir. Çamaşır makinelerinin sürekli düşük sıcaklıklarda çalıştırılması tavsiye edilmez ancak bu işlem enerji tasarrufu sağladığından; özellikle az kirli, hassas ve koyu renkli çamaşırlarınızı yıkarken düşük sıcaklıkları tercih edebilirsiniz.

Bir diğer önerimiz, çamaşır makinenizi tam doldurmadan çalıştırmak gereksiz enerji ve su tüketimine neden olabilmektedir. Yıkama sıklığınızı belli bir düzene oturtarak makinenizi tam doldurduktan sonra çalıştırın. Tamamen doldurmadan çalıştırmak zorunda kaldığınızda daha az su ve enerji tüketen yarım yük ya da ekonomik gibi yıkama programlarını ayarlamanızı tavsiye ederiz. Havlu gibi kalın ve pamuklu giysilerde nem tutma ve kurutma özellikleri diğer çamaşırlarınızdan farklıdır. Bu durum kurutma makinenizin kuruluk sensörünün yanılmasına neden olabilir. Kurutma sensörü doğru çalışmadığında bazı çamaşırlarınız gereğinden fazla ısınırken, bazıları tam olarak kurumayabilir. Bu yüzden kalın pamuklu giysilerinizi ve havlularınızı kurutucuya diğer çamaşırlarınızdan ayrı olarak koymanız gerekir.

Çamaşır makinesi veya kurutma makinesi kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer unsur düzenli makines temizliği. Temizliği ihmal edilen makineler daha fazla enerji tüketir. Daha da önemlisi, makine içerisinde giysilerinizin bıraktığı kalıntılar bir sonraki kurutma işleminde alev alabilecek yumaklar oluşturabilir. Yangın riskini ortadan kaldırmak için hava filtresini mutlaka her kurutmadan sonra temizleyin. Kurutucunuzun kirlenebilecek ve tıkanabilecek diğer kısımlarını da düzenli olarak temizlemenizi öneririz. Son olarak kıyafetlerinizi belirli bir süreden fazla kurutucuda tutmak giysilerinize zarar verebilir. Bunun yanı sıra kurutma makinenizi daha uzun süre çalıştırmak, yine daha çok enerji tüketimi anlamına gelir. Bu sorunun önüne geçmek için akıllı sensörlere sahip makineleri tercih etmenizda yarar var..

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.