Bilgisayar seçerken dikkat edilmesi gerekenler
28 Haziran 2017 Yorum Yok 902 Görüntülenme

Bilgisayar seçerken dikkat edilmesi gerekenler çeşitli şekillerde olabilir. Öncelikle amaç belirlenmeli ve amaca istinaden seçim yapılmalıdır. Öncelikle hangi amaçla alacağınız ve ihtiyacınızı doğru bir şekilde belirleyerek daha verimli bir çalışma sağlayabilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda verdiğiniz karar sonucu alacağınız bilgisayarın parçaları da sizin için önemlidir.

Anakartı, işlemci hızı, ekran kartı, ram ve hard diski gibi ana parçalar sizin işlem kalitenizi etkilemektedir. Karar vermeden önce bu tarz parçaları da gözden geçirmelisiniz. Dış donanım olarak monitör seçiminize de dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz monitör, göz sağlığı açısından size zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Bunun için LCD monitörler diğer tüplü (CRT) modellere göre daha sağlıklı görünmektedir. Ekran en az 9 inç büyüklüğünde olmalıdır. 9 inç ‘den daha küçük ekranlarda göz sağlığınızı tehdit etmektedir.

Monitörden sonra diğer dikkat edilmesi gereken dış donanım ürünü klavyedir. Klavyelerde de dikkat edilmesi gereken en önemli özellik tuş dizilimlerinin ele uygunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. F klavye ve Q klavye olmak üzere iki çeşit klavye vardır. İhtiyaca göre kullanacağınız klavyeyi de seçmeniz gerekebilir. Şuan ülkemizde yaygın olarak kullanılan klavye türü Q klavyedir. Bilgisayar seçerken özellikle masaüstü ya da laptop mu istiyorsunuz buna karar vermeniz gerekmektedir.

Laptoplar taşınabilirlik açısından bizlere kolaylık sağlamaktadır. Yukarıda saydığımız özellikleri aynı şekilde Laptop alırken de göz önünde bulundurabiliriz. Laptoplarda da fan soğutma mekanizmasına, ekran boyutuna ve pil ömrüne dikkat etmeliyiz. Pil ömrü 5 saat ve üzerinde olan laptopları tercih etmeliyiz.

Isınma problemlerini ortadan kaldırmak için çeşitli araştırmalar yaparak modeline karar verebilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayar alırken garanti kapsamlı olmasına özen göstermeliyiz. Garanti verilmeyen her türlü üründe olduğu gibi bilgisayarlarda da yaşayacağınız sıkıntılar size pahalıya mal olacaktır.

Bu da sizi hem maddi olarak hem de manevi olarak sizi zor durumda bırakacaktır. Bu nedenle mutlaka garantili ürün aldığınızdan ve servis ağının yaygınlığından emin olduğunuz bilgisayarları tercih etmelisiniz. Bilgisayar aldığınızda teknik servis hizmetinin sizinle ne kadar iletişimde olduğunu da sorgulama yapmalısınız. Daha sonra zor durum da kalmamak için araştırmalıyız.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.