Yeni Kimlikler Hakkında Önemli Bilgiler
19 Eylül 2017 Yorum Yok 711 Görüntülenme

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren alınmaya başlanan yeni kimlikler hakkında merak ettiğiniz her şey! 2017’nin ocak ayında dağıtımı başlanan çipli kimlik kartlarına ilk ay başvuranların sayısı 2 milyonu geçmişti. Yaşanan ilginin ardından İçişleri Bakanlığı’ndan şöyle bir açıklama gelmişti:

Son dönemde, Alo 199 hattından randevu alınmadan, ilçe nüfus müdürlüklerine gidilerek başvuruda bulunulması, yoğunluklara ve uzun bekleme sürelerine neden olmaktadır. Mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliği ve değiştirilmesine ilişkin herhangi bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın elinde varolan nüfus cüzdanları, yeni kimlik kartları ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.

Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olması gibi, değiştirilmesi zorunlu haller nedeniyle yapılan kimlik başvurularında, Geçici Kimlik Belgesi düzenlenmektedir. Tüm vatandaşlarımız, gerek mevcut nüfus cüzdanlarıyla gerekse yeni kimliklerini alıncaya kadar kendilerine verilen geçici kimlik belgeleriyle; sınava giriş, pasaport başvurusu gibi tüm resmi iş ve işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Henüz yeni kimlik kartını almadıysanız ve nasıl başvuracağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki sorulara ve yanıtlara bir göz atın!

Yeni kimlik kartlarına başvurularımızı nasıl yapacağız?

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe müracaat edilebileceği gibi, herhangi bir müdürlüğe de başvurulabilecek. 15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gidilebilecek. Randevular “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, “Alo 199” çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabiliyor.

Kimlik kartlarımızı ne zamana kadar değiştirebiliriz?

2017 yılının ocak ayından itibaren dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartlarını 2019 yılının sonuna yani 2020 yılına kadar değiştirebilirsiniz.

Çipli kimlik için gerekli belgeler nelerdir?

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

Yeni kimliklerin ücreti ne kadardır?

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle hazırlanan kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle hazırlanan kimlik kartı için ise 30 lira ödenecek.

Kimlik kartı nereye teslim edilir?

Kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese, yurt dışında kimlik kartı almak için başvuran kişiler adına düzenlenen kimlik kartları, Genel Müdürlük tarafından, dış temsilciliklerce ilgilisine teslim edilmek üzere Dışişleri Bakanlığı’na gönderilir.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.