Yaramaz Çocuk İçin Tavsiyeler!
26 Eylül 2017 Yorum Yok 1744 Görüntülenme

Çocuklar ortalam bir yaşından sonra kişilik özelliklerini ortaya koyan bir takım özellikler sergilemeye başlar. Her çocuk farklı kişilik özellikleri taşır ve kendine özeldir. Bazı çocuklar içine kapanık olur, bazısı dışa dönük. Yine bazı çocuklar konuşkan olabilirken, bazıları daha sessiz ve sakin olurlar. Bu gibi davranışların dışında bazı bir takım duygu durumları vardır ki; yaramazlık bir duygu durumudur ve sonuçları çocuğun davranışlara yansır.

Yaramazlık dediğimizde öfke, ısrar etme, inat ve tutturma, saldırgan davranışlar, zarar vericilik, ağlama nöbetleri, her şeye karşı çıkma, uzlaşmaya yanaşmama gibi en hafifinden en uç noktalara kadar pek çok şeyden bahsedebiliriz. Bu bir duygu ve davranış bocalamasıdır. Çok küçük yaşlardaki çocuklarda da görülmektedir. Ancak bilinçli yaramaz davranışlar 2-3 yaşlarında ortaya çıkar. Ortaya çıkmasıyla birlikte aileler şaşırır. Ne yapacaklarını bilemezler.

Çocuklar kişilik yapıları ya da duruma özgü nedenlerle yaramaz olabilir. Çocuklar engellenme, yaptıkları işin durdurulması, oyuncaklarının ellerinden alınması, kıyafetlerinin giydirilme ya da çıkartılması aşamasında rahatsız oldukları için yaramaz olabilir. Öncelikle bu tür anlık tepkiler hoş görüyle karşılanmalı. Sağlıklı bir aile tutumu olmalı ve eşinizle davranışlarınız birbirinden farklı olmamalıdır. Çocuğunuz zaman zaman yaramaz olabilir ama bu davranışını pekiştirmemeli ve çocuğunuza karşı kararlı bir davranış sergilemelisiniz. Yaramazlık yapan bir çocukla inatlaşmayın.

Çocuğunuzun dikkatini dağıtacak bir ortam yaratın ve dikkatini dağıtın. Çocuğunuza davranırken size nasıl davranmasını istiyorsanız öyle örnek olun. Zaman zaman yaramazlık yapan çocuğunuza güzel bir şekilde bundan çok rahatsız olduğunuzu ve böyle yaparsa hiçbir istediğinin yapılmayacağını kesin bir dille anlatın. Yaşı kaç olursa olsun çocuğunuzla konuşmalı ve ciddiye alındığını görmesini sağlayın.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.