Üzüm Sirkesi Yapımı Tarifi
16 Ekim 2017 Yorum Yok 683 Görüntülenme

Üzüm sirkesi yapmak sanıldığının aksine oldukça basittir. Bağırsakların daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlayan üzüm sirkesi evde yapıldığı sürece çok daha sağlıklı olmaktadır. Sağlık açısından oldukça faydalı olan ve salatalara lezzet veren üzüm sirkesi nasıl yapılır işte tarifi.

Malzemeler:

Elma suyu ve tarçın kabuğu (isteğe bağlı eklenebilir)
Elma suyu veya havuç suyu eklerseniz rengi daha güzel olur
Çok az karanfil
2 kg beyaz üzüm
1 adet limon
Kaya tuzu
Ekşi elma
Saklama kabı cam kavanoz veya pet şişe

Tarifi

Üzümler beyaz ise kaynatmak gerekir. Üzümü kaynatmadan da sirke elde edebilirsiniz. Üzüm suyundan sirke elde edilir. Sirkenin olması için suyunun içerisine mutlaka az da olsa elma katılmalı. Sirkenin iyi olmasını istiyorsanız üzümleri taze kullanın. Sirke yapmak için üzümlerin hepsini ve çok az ekşi elmayı bir kap içerisine koyarak asla hava alamamasını sağlayın. Elma sirkesinde olduğu gibi üzüm sirkesinin de 25 gün boyunca kapalı bir şişede ya da cam kavanozda durması gerekir. Her gün düzenli olarak tüketilen üzüm sirkesine kaya tuzu eklenmeli.

Öncelikle kavanoza su ekleyin. Karışıma bir adet limon kabuğu ekleyin. Pet şişe ya da cam kavanoz kullanabilirsiniz. Üzüm sirkeleri 21 veya 25 gün boyunca kapalı şişe içinde durması ve şişenin hava almaması gerekir. Üzümlerin çürük olmaması gerekir. Üzüm sirkesi için beyaz ya da kırmızı üzüm kullanılır. Beyaz üzüm kullanılırsa rengi açık olur. Sirke yaparken karışıma 1 tatlı kaşığı doğal zeytinyağı eklerseniz bağırsaklarınız daha iyi çalışır. Rengi değiştikçe sirkeniz hazır hale gelecektir. Üzüm sirkesinin rengini koyu sevenler içine havuç suyu ekleyebilir.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.