Ütüler Hakkında Sık Sorulan Sorulara Cevaplar!
07 Eylül 2018 Yorum Yok 1066 Görüntülenme

Ütü Neden Su Püskürtmez?

Su haznenizde yeteri kadar su olmayabilir. Hazneyi doldurarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sorunun bir diğer sebebi ütü püskürtme nozülünün tıkanmış olması olabilir. Ütünüzün püskürtme nozülüne ince bir iğne sokarak bu durumu kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa, ütünüzde bir hata ya da hasar olabilir. Bu durumda, en yakın yetkili servise başvurun.

Ütü Tabanı Çizilmesi Nasıl Önlenir?

Tabanını çiziklerden korumak için ütünüzü giysilerin düğme ya da fermuar gibi sert kısımlarının üzerinden geçirmemeye özen gösterin. Ütü tabanı yanlış temizleme yöntemleri sebebiyle de çizilebilir. Ütü tabanı temizliği sırasında tortu ve kalıntılardan nemli bir bezle ya da aşındırıcı olmayan sıvı temizleyicilerle kurtulabilirsiniz. Sert fırçalar, benzin, solvent ya da benzeri aşındırıcı temizleyiciler ütü tabanında çiziklere ve yıpranmaya neden olabilir.

Ütü Buhar Deliklerinin Tıkanması Nasıl Önlenir?

Ütünüzün buhar deliklerinin tıkanmasına neden olan birinci sebep sudaki kireçtir. Kirecin delikleri tıkamasını engellemek için kimi ütü modellerinde bulunan kireç temizleme fonksiyonundan yararlanabilirsiniz. Buharlı ütü türlerinde bulunan kireç temizleme özelliğini 2-3 haftada bir kullanarak buhar deliklerinin tıkanmasını önleyebilirsiniz. Ütü sırasında tabandan kireç parçaları dökülüyorsa kullandığınız su çok kireçli demektir. Bu durumda kireç temizliğini daha sık yapmanızı öneririz.

Kireç temizleme özelliğini kullanırken, ütünüzün fişini prizden çekin, ütünüze su doldurun ve fişi prize takın ve sıcaklık ayar düğmesini saat yönünde çevirerek maksimum dereceye getirin. Termostat gösterge ışığı söndüğünde ütünüzün fişini prizden çekin. Ütünüzü yatay şekilde lavabo üzerine getirin ve kireç temizleme düğmesine basılı tutarak sallayın. Bu işleme haznedeki su bitene kadar devam etmeniz gerekmektedir..

Ütü Neden Az Buhar Üretiyor!

Su haznesinde yeterince su olmaması ütünüzün buhar üretememesine neden olabilir. Su haznesindeki MAX çizgisine kadar su doldurarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, ütünüzün sıcaklığı buhar üretimi için düşük olabilir. Düşük sıcaklık Anti-Drip yani damlatmama sensörü devreye sokar ve sensör buhar üretimini durdurur. Sıcaklık ayar düğmesini saat yönünde, buhar işareti olan bölüme kadar çevirin. Taban ısındığında ve termostat ışığı söndüğünde ütünüzün buhar özelliğini kullanabilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa ütünüzde bir hata ya da hasar olabilir. Bu durumda en yakın yetkili servise başvurun.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.