Ürün Kalitesi Nasıl Anlaşılır?
16 Eylül 2017 Yorum Yok 1537 Görüntülenme

Yeni bir elbise, aksesuar ya da ürün aldığınızda, bunların kaliteli olması önemlidir. Ne yazık ki çoğu zaman aldıklarımız bir yıkamada çeker, yırtılır veya zarar görür. Ödenen paranın karşılığını almayı herkes ister. İşte aldığımız bir ürünün kaliteli olup olmadığını anlamanız için sizlere bazı ipuçları.

– Kaliteli bir ürün her zaman şeklini korur. Elinize aldığınız elbise ya da eteğin bir parçasını iki yana çekip bir süre tutun ve bırakın. Kumaş şeklini kaybediyorsa, ürün kalitesizdir.

– Bir çanta satın alırken rengin bir bütün olması önemlidir. Çantanın saplarında ton farkı varsa bu çanta güneş ışığı ve zaman etkisiyle kolayca eskiyecektir. Emin olun bu ürünü satın almak istemezsiniz.

– Pamuklu, ipek, yün gibi doğal kumaşlar, sentetik kumaşlardan daha güçlü ve dayanıklıdır. Bunun yanı sıra %100 pamuklu kumaş ilk yıkamadan sonra küçülebilir. Bu nedenle alışveriş yaparken kumaşının içeriğinde pamuğun yanı sıra %5 – %30 arası suni malzeme (viskoz, polyester, naylon vb.) bulunduran ürünleri tercih etmekte yarar var. Karışımdan oluşan kumaşlar esneme ya da çekme yapmadan, daha uzun süre dayanıklı kalır.

– Üreticiler sahte ya da kalitesiz bir ürün ürettiklerinde, ufak detaylara dikkat etmezler. Bu yüzden bir ürünü satın almadan düğme iliklerinin dikişlerine dikkat etmelisiniz. Düğme iliklerinden iplik sarkıyorsa ya da düğme deliği gelişigüzel kesilip dikilmeden bırakılmışsa bu ürün son derece kalitesizdir.

– Kaliteli ürünler sık ve sağlam dikişlerden oluşur. Elinize aldığınız ürünü hafifçe çekiştirin ve dikişleri sık değilse bu ürün kalitesizdir.

– Kumaş desenlerinin iplikler ile uyumuna bakın. Desenler uyumlu değilse ve iplikler farklı renkte ise, bu ürünün hızlı bir üretimden geçtiğini ve dolayısıyla kaliteli olamayacağını gösterir. Unutmayın ürünün üretim hızı değil kalitesi önemlidir.

– Pantolonların ve eteklerin kenar kıvrımları en az 4 cm olmalıdır. Bluzlerin ve gömleklerin kenar kıvrımları ise 2 cm kadardır. Herhangi bir kenar kıvrımı göremiyorsanız ya da bu kıvrımlar basitçe dikilmişse, kalitesiz bir ürüne bakıyorsunuz demektir.

– Satın almayı istediğiniz ürünü elinize alın ve bir kaç saniye boyunca avucunuzun içinde sıkın. Ürün sıkmayı bıraktığınızda buruşmuş kağıt gibi görünüyorsa muhtemelen şeklini koruması için özel bir madde ile karıştırılmıştır ve ilk yıkamadan sonra bir halı kadar sert gibi görünecektir.

– Elbise veya aksesuar alırken fermuarları metalden yapılmış ürünleri tercih edin. Kumaş ya da deri bir kayış ile desteklenen fermuarlar sağlam olmayacaktır. Aynı şekilde plastik kayışlı fermuarlı ürünlerde ürünün kalitesizliğine bir işarettir.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.