Tava Nasıl Temizlenir? Tava Hakkında 3 Bilgi
20 Haziran 2018 Yorum Yok 834 Görüntülenme

Mutfakların vazgeçilmez araçlarından olan tencere ve tavalar şüphesiz hepimiz için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Peki sağlıklı bir sunum için tava nasıl temizlenir? Bu yazımızda tava hakkında sıklıkla sorulan bazı soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Tavanızı deterjanlı suyla elde yıkamanız temizlenmesi için yeterlidir. Tava, yüzeyde kalabilecek yağ katmanını gidermek için her kullanımdan sonra yıkanmalıdır. Tava sadece kağıt havluyla silinir veya suyla durulanırsa, bu katman tamamen çıkmaz ve tavayı tekrar kullandığınızda pişebilir; bunun sonucunda lekeler oluşabilir. Yapışmaz tavalar ovma tozları veya aşındırıcı bulaşık süngerleriyle temizlenmemelidir. Tavanın hem içi hem de dışı için naylon bir sünger ideal seçimdir. Seramik tava: Seramik tavanın elde su ve hafif bir deterjanla yıkanmasını tavsiye ederiz. En etkili yöntem budur.

Tavanın normal bulaşık yıkama işlemiyle yeterince temizlenmemesi durumunda, tavanın içine birkaç damla sirke ve su ilave edip ısıtabilirsiniz. Su ve sirke karışımı tavayı temizleyecektir. Bunun ardından, tavayı iyice durulayın; kurutun ve örneğin az miktarda ayçiçeği yağı ile ovun. Böylece tavanız yeni gibi olacaktır. Tabanında inatçı kirler varsa, tavayı önce sıcak su ve etkili bir yağ çıkarıcı bulaşık deterjanıyla ıslatabilirsiniz. Ardından, gerekirse tavayı plastik bir ovma süngeri ve biraz sıvı aşındırıcı temizlik deterjanıyla temizleyebilirsiniz.

Yapışmaz Tava Kaplama Bir Süre Sonra Neden Yapışıyor?

Bir yiyeceği tavada çok uzun süre pişmeye bırakmanın sonucu olarak tavada yiyecek kalıntıları oluşabilir. Normalde, tavanın su ve bulaşık deterjanıyla doldurulması ve gece boyunca bekletilmesiyle bu birikintiler temizlenebilir. Daha sonra, karbonat ve sudan oluşan bir macunu kullanarak, aşındırıcı olmaya bir süngerle tavayı hafifçe ovalayın. Daha sonra, kağıt mutfak havlusu ve yüzeye yayılan az miktarda yemeklik yağ yardımıyla, yapışmaz kaplamanın yeniden bakımı yapılmalıdır. Tava yapışmaz kaplamanın zarar görmesine ve renginin solmasına neden olabilecek kadar çok ısıtılmış olabilir.

Tavaların düzenli olarak aşırı ısıtılması yapışmaz kaplamanın zayıflamasına neden olur. Tavalardaki kırmızı Thermo-Spot bir ısı göstergesidir ve tavanın en uygun pişirme sıcaklığına ulaştığını size bildirir. Nokta sabit kırmızıya döndüğünde, sıcaklığı korumak için ısıyı azaltın. Tavayı yüksek sıcaklıkta ısıtmaya devam etmeyin, çünkü bu tavanın ve yapışmaz yüzeyin aşırı ısınmasına neden olur. Bulaşık makinesinde yıkanıyorsa, yapışmaz kaplamanın tamamen kurumasını önlemek ve en iyi yapışmazlık performansını sağlamak için her kullanımdan sonra yapışmaz iç kısmı yemeklik yağ ile kaplayın.

Tava Hakkında Pratik Öneriler

Plastik veya tahta mutfak aletleri kullanın; bazı serilerde, bıçak ve çırpıcılar haricinde belli metal mutfak aletlerini kullanabilirsiniz. Doğrudan tavanın içinde doğrama yapmayın. Yapışmaz yüzeyi oymayın. Hafif yüzey izleri ya da aşınmalar normaldir ve tencere ve tavaların pişirme performansını etkilemez. Pişirme sonrasında, tavaların kaynayarak kurumasına izin vermeyin ve boş tavaları ısınmış ocağın üzerinde bırakmayın. Mutlaka uygun elektrikli ocak büyüklüğünü seçin veya gazlı ocakları, alev sadece tavanın tabanına değecek ve yanlardan yukarı çıkmayacak şekilde ayarlayın. Pişirme sırasında tavaları mutlaka gözetim altında tutun. Tavaları temizlikten önce soğumaya bırakın.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.