Süet Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalı?
21 Ekim 2017 Yorum Yok 1184 Görüntülenme

Modelleri oldukça değişkenlik gösteren süet ayakkabıların genellikle temizlikleri de zor olmaktadır. Çünkü süet ayakkabı, temizliği zor bir kumaş olduğu için diğer ayakkabılar gibi boya kabul etmez, deterjanlı ıslak bezler kalitesini bozar. Bu nedenle de süet ayakkabıların temizliğinde uygulanması gereken bazı püf noktalar vardır. Örneğin, süet ayakkabıları temizlerken muhakkak nemli bir bez kullanılmalıdır. Nemli bezin mikrofiber olması da önerilebilir. Çünkü bu bezler, kumaşı kirletmeden ve zarar vermeden temizleyebilirler.

Ayakkabıda en çok tercih edilen kumaşlar arasında yer alan süet ayakkabıların temizliğinde kullanılan özel materyaller vardır. Bu materyaller, süet zımparası, nemli bezler, süet ayakkabı spreyleri ve süet ayakkabı fırçalarıdır. Bu malzemeler elde edildiği sürece süet ayakkabıların bakımları oldukça kolay bir şekilde yapılacaktır. Dolayısıyla, “süet ayakkabılar nasıl temizlenir?” sorusunun cevabı da bu şekilde yanıtlanmış olacaktır. Günlük hayatta sıklıkla tercih edilen deri ayakkabıların da, süet ayakkabılar gibi temizliğinde birkaç önemli püf noktası bulunmaktadır.

Öncelikle, hiçbir ayakkabı kimyasal bir temizleyici kullanılmadan temizlenmelidir. Ayakkabıların kumaşlarına zarar vermeden temizlemenin en iyi yolu nemli bez ve ayakkabı toz alma süngeridir. Bu süngerle ayakkabının tozları alınır ve sonrasında nemli bir bez ile tamamen kiri giderilir. Bir başka ayakkabı temizleme yöntemi de, sirke ile süet ayakkabı temizliği şeklindedir. Bu yöntem, oldukça eski ve sıklıkla da tercih edilen yöntemler arasındadır.

Hafif sirke dökülmüş bir bez yardımı ile süet ayakkabılar kolaylıkla temizlenebilir. Erkeklerin gündelik yaşamlarında severek kullandığı nubuk ayakkabılar, süet ayakkabılar gibi temizliği zor olan modellerdir. Özellikle, kış aylarında daha kolay kirlenebilen ayakkabıların temizliği de daha zor olmaktadır. Bu tür ayakkabılar için genellikle kullanılan yöntem, nubuk zımparası kullanmaktır. Nubuk ayakkabılar ile süet ayakkabılar birbirinden birkaç farklı şekilde ayrılmaktadır.

Birincisi, nubuk ayakkabıların tüyleri süet ayakkabılara göre daha kısadır. İkincisi ise, nubuk ayakkabılara dokunulduğunda alınan kadife hissi, süet ayakkabılarda yoktur. Bu şekilde iki model birbirinden ayırt edilebilir. Nubuk ayakkabıların kış aylarında kullanılmaması, ayakkabının uzun ömürlü olması açısından önemlidir.

Eğer bu ayakkabıların kış aylarında da kullanımı tercih ediliyorsa, muhakkak bir nubuk fırçası ve nubuk koruma spreyi; temizlik aşamasında kullanılmalıdır. Aynı şekilde süet ayakkabılar içinde bakım aşamasında süet fırçası kullanılması doğru olacaktır. Süet ayakkabı boyası ve kullanmakta bu ayakkabıların bakımından sonra uygulanması gereken bir aşama olmalıdır.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.