Suçiçeği Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
10 Ekim 2017 Yorum Yok 619 Görüntülenme

Suçiçeği birçoğumuzun henüz çocuk yaşlarda geçirdiği ve hafızalarımızda yerini almış olan bir hastalık. Maalesef özellikle çocuklarda yüzde ve vücutta kabarcık şeklinde kızarıklıklar olarak görülür. Bu kızarık kabarcıkların içi su ile dolu olup kaşıntı ile varlığını sürdürür. Bu hastalığa sebep olan virüs varieella zoster olarak adlandırılmaktadır.

Tıpta varieella zoster olarak adlandırılan bu virüs hasta kişinin öksürmesi ile havada asılı kalır. Bu asılı kalma süresi 2 saat sürebildiği için ortamdaki herkes bu virüsten etkilenebilir. Virüsü hava yardımı ile teneffüs eden kişiler lenf bezlerine yapışan bu virüs ile yaşamaya başlarlar. 4 günlük bir kuluçka süresinden hemen sonra 7. Günde karaciğer ve dalak gibi organlara hızla yayılan virüs 14. Güne gelindiğinde ise halsizlik, ateş, kırmızı kabarcıklar ve kaşıntı gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Bu hastalığın tedavisinde öncelikli olarak bakılması gereken husus bağışıklık sisteminin güçlü olup olmadığıdır. Eğer bağışıklık sistemi güçlü ise antibiyotik tedavisine başlanmadan hastalık kolayca atlatılabilir. İlaç kullanımı hastalığın belirtilerinin şiddetine göre ayarlanmalıdır. Mevcut kabarıklıklar kaşıntıya sebebiyet vereceğinden eğer kaşıntılar yüksek miktarda değilse doktorunuz vereceği bir losyon ile rahatlama sağlamak mümkün olacaktır.

Kaşıntı miktarı fazla ve rahatsız edici düzeyde ise ona uygun hap tedavisine başlanmalıdır. Bu hastalık aynı zamanda ateş de çıkmasına neden olabilir. Böyle bir durumda mutlaka ateş dürücü bir hap kullanılmalıdır. Ateş dürücü ilaç olarak sıkça kullanılan aspirin bu hastalıkta kullanılması tavsiye edilmez.

Bilinç kaybı gibi etkilere yol açabilecek olan aspirini mümkün mertebe çocuklarda kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu hastalığın görülme zamanları ise genel olarak kış aylarının sonu ve bahar aylarının başlangıcıdır. Suçiçeği genel olarak çocukluk çağlarında yaşanılıp atlatılan bir hastalık türüdür.

Yalnız burada önemli olan husus virüsün vücutta kalmaya devam etmesidir. Suçiçeği virüsü hastalığı yaşatıp sonlandırdıktan sonra vücutta uyku haline geçer. Bu virüs 50’li yaşlara gelindiğinde herpes (zona) virüsü olarak tekrar uykudan uyanıp başka bir hastalığa yol açabilir.

Zona adı verilen bu hastalık bulaşıcı bir hastalık değildir. Çok ağır ya da hafif şiddette atlatılabilen bu hastalık herkesin geçirebileceği bir hastalıktır. Özellikle bağışıklık sisteminin çökmüş olduğu dönemlerde yoğun stresin de etkisiyle ortaya çıkan bu hastalık tek taraflı döküntü olarak kendini göstermektedir.

Eğer daha önce bu hastalığı geçirilmediyse Zona olan biri ile temasa geçildiğinde suçiçeği olma olasılığı oldukça yüksektir. Bu hastalık ortalama olarak 5 ya da 10 gün arası sürmektedir. Başlangıçta şiddetli bir şekilde başlayan hastalık ilerleyen günlerde hızını yavaşlatarak devam eder ve 10 gün içinde tamamen ortadan kalkar.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.