Su Faturası Nasıl Düşürülür?
19 Ekim 2017 Yorum Yok 1012 Görüntülenme

Yüklü miktarda gelen su faturalarını bazı basit püf noktalarla azaltmak mümkün. İşte su faturasını azaltmanın yolları. Su tüketimi konusunda bilinçli olmayan insanlar gereksiz yere kullandıkları sular ile hem doğal kaynakların kurumasına hem de su faturasının kabarık gelmesine neden olmaktadır. Bu sebeple suyu kullanırken tasarruflu olmak ve bazı püf noktalara özen göstermek gerekir.

Bahçeli bir eve sahipseniz ya da balkonunuzda yetiştirdiğiniz bitkileri sulamak için hortum kullanıyorsanız, hortumun uç kısmına debi yerleştirebilirsiniz. Böylelikle sudan büyük oranda kar sağlarsınız. Çamaşır ve bulaşık makinelerinin içinde yer kalmayacak şekilde doldurduktan sonra çalıştırın. Makine dolu olsa bile endişeye kapılmayın, makinenin dolu olması temizliği engellemeyecek.

Bunaltıcı sıcaklarda sürekli duş almak su faturanızı büyük ölçüde etkileyecektir. Bu kısımda boş yere akan suyu önlemek için saçınızı şampuanlama kısmında suyu kapatın. Böylelikle suyun boşu boşuna akmasını önleyeceksiniz. Tuvaletteki sifonun akıp akmadığından emin olun. Aynı zamanda sifonun içerisine içi hava dolu pet şişe koyun. Böylece kabın içine daha az su dolacak ve daha çok tasarruf edeceksiniz.

Yeni bir eve geçiyor veya banyo, tuvaletlerde tadilat düşünüyorsanız mutlaka tasarruflu batarya ve klozetleri seçiniz. Fotoselli bataryalar su faturasında yaklaşık %80’e varan tasarruf sağlayabilirler. Hortum ve armatürün arasına debi denen suyun akışını kontrol eden bir araç takınız. Bu şekilde tazyikli su akışını engelleyip gereksiz yere su kullanmayacaksınız.

Su akışını kontrol etmek size %20’lik bir tasarruf sağlayacaktır. Tuvalette kullandığınız rezervuarınızın su akıtmadığını kontrol ediniz. Bir kaç damla su bile size %20’den fazla tasarruf sağlayabilir. Rezervuarın içine dolan su miktarını da azaltabilirsiniz. İçine hava dolu pet sise atarsanız daha az su ile dolacaktır. Bu şekilde daha az su kullanıp tasarruf edebilirsiniz.

Mümkünatınız var ise tuvaletteki pis su gideri için yağmur suyu kullanın. Tabii ki bu yöntemi yapabilmek için bahçede yağmur suların toplanması için bölüm ve tesisat yapılması gerekir. Türkiye şartlarında apartman düzeni yoğunlukta olduğu için kullanımı çok zor olacaktır. Beyaz eşyalarınızdan çamaşır makinesi ve bulaşık makinelerini kullanırken tam olarak dolana kadar bekleyip o şekilde çalıştırın.

Ayni miktarda su ile daha çok temizlik yapabilirsiniz. Banyoda küveti doldurup sıcak suya uzanmak çok rahatlayıcı olacaktır. Bir o kadarda faturanıza etki edecektir. Ortalama bir küveti doldurmak için 160 litre kadar su kullanılır. Bunun yerine duş yapmanız size ortalama 100 litre kadar sudan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.