Spor Yapmanın Sağlığa Faydaları
06 Eylül 2016 Yorum Yok 1653 Görüntülenme

Düzenli spor yapmak yaşam kalitesini arttırmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için temel kurallardan biridir. Spor yapmak tüm hastalıkları önlemek ve sağlımızın kıymetini bilmek için altın fırsattır. Hareket ve spor sayesinde birçok hastalığı önleyebilir veya potansiyel var olan hastalıkları iyileştirmeye gidebiliriz. Sporun sağlığa faydaları oldukça fazladır.

Spor yapmak fiziksel olarak performans arttırmaya yardımcı olur. Kalp hastalıklarının önüne geçer. Daha düzenli nefes alıp vermeyi sapladığında akciğer hastalıklarını önler. Tansiyon ve şeker hastaları için değerlerinin normal seviyede olmasını sağlar. Bu hastalıklara sahip değilseniz doğru nefes alıp verme alışkanlıkları kas ve kan dolaşımı düzeninden dolayı tansiyon ve şeker oluşumunun önüne geçer. Spor yapmak kasları geliştirdiği için iyi kolesterolü arttırır. Çarpıntı ve kalp krizinin önüne geçer. Eklemleri güçlendirir ve kıkırdak dokusunun yoğunlaşmasını sağlar. Üst solunum enfeksiyonunu engeller ve vücudun kendini yenilemesine izin verir. Bu sayede yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Metabolizmayı hızlandırıp kan dolaşımını düzenlemesinden dolayı kabızlık sorununu önler. Yapılan spor sayesinde vücutta yağ yakılmasından dolayı kilo dengesini sağlar. Yağ yakılıp kasların güçlenmesi sayesinde fit ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

Hastalıklara Karşı Direnç Kazandırır!

Tüm hastalıklara karşı dirençli olmayı sağlar. Oksijen kullanımının daha düzenli olması ve beyne daha çok oksijen gitmesinden dolayı stresi azaltır. Daha mutlu bir yaşam sürmenizi sağlar. Konsantrasyonu arttırdığından daha verimli bir iş yaşamına sahip olabilirsiniz. Spor sayesinden gün için bol enerji alımını sağlar ve ihtiyacınız olanı kullanıp geri kalanın vücutta depolanmasını salar. Bağ dokularını güçlendirdiği için sakatlık riskini azaltır. İlerleyen yaşlarda görülen kemik hastalıklarının oluşmasını engeller.

spor-yapmak

Bayanlar için adet dönemlerinde oluşan sancıların azalmasına ve sağlıklı bir adet dönemi geçirmesine neden olur. Uyku düzenini sağlayarak düzenli bir hayata sahip olmanızı sağlar. Kan pıhtılaşmasını önler. Spor yaparken vücut kendi sıcaklığını ayarlamayı geliştirdiğinden sıcak ve soğuk mevsimlere karşı duyarlılığınızı arttırır. Bayanlar için hamilelikte karşılaşılan birçok hastalığın önüne geçer ve sağlıklı bir doğum yapılmasını sağlar. Hareketli yaşam tarzı tüm uzmanların önerdiği bir durumdur. Spor birçok hastalığın önüne geçer. Fakat her sporu herkes yapamayacağı için öncesinde doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.