Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?
29 Eylül 2017 Yorum Yok 995 Görüntülenme

Neredeyse her evde rutubet kokusu olabilir. Genel olarak nem birikmesinden dolayı oluşan rutubet kokusu genellikle evlerin kuzey kısmına bakan, soğuk odalarında meydana gelir. Evlerdeki rutubet özellikle yaz aylarında yoğunlaşır çünkü havadaki su buharının artması nem miktarının yoğunlaşmasına neden olur. Yağan yağmurun bina içine işlemesi de rutubetin oluşması için yeterli bir nedendir. Rutubet kokusu rahatsız edici olmasının yanı sıra insan sağlığı için zararlıdır da. Bu nedenle evde rutubet oluştuysa ortadan kaldırılması, oluşmadıysa da önceden önlem alınması gereklidir. Peki, rutubet kokusuna son vermenin yolu nedir?

Rutubet kokusuna son vermenin ön şartı ortamın sık sık havalandırılması ve temizlenmesidir. Sık sık havalandırılan odalarda nem miktarının azalması rutubet oluşmasını engeller. Bununla birlikte soğuk odalara banyodan giden buharın ve yemek buharının gitmesini engellemek gerekir. Çünkü soğuk odaya giren nem burada duvarlara, tavana tutunur ve su akıntısı şekline bürünür. Odanın bol bol havalandırılması, canlı bitkilerin rutubet kokusu olan odadan dışarı çıkarılması ve ıslak çamaşırların havadar yerlerde kurutulması rutubet kokusunun önlenmesine yardımcı olacaktır.
Rutubet Kokusuna Karşı Geçici Yöntemler

Evinizde yoğun rutubet kokusu varsa ve acil bir önlem almak istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı geçici yöntemler var. Örneğin evinizde kısa süre içinde misafir ağırlayacaksanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Rutubet kokusunu kısa sürede ortadan kaldırabilmek için oda spreyi kullanmak en kolay çözümdür. Rutubet kokusu olan odayı havalandırdıktan sonra oda spreyi kullanarak odanızın çok daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem rutubet kokusuna son vermez; ancak kısa süreli önlemlerin en başarılısıdır.

Rutubet kokusuna son vermek için bazı kalıcı yöntemler uygulamanız gerekir. Bunun için kullanılabilecek en doğal ve masrafsız yöntem sirke kullanmaktır. Küf birikimlerinin üzerine sirke döktüğünüzde küflerin kısa sürede çözüldüğünü göreceksiniz. Sonrasında evinizi iyice havalandırırsanız küf kokusundan kurtulabilirsiniz. Rutubet kokusu kapalı bir dolabın içinde oluştuysa dolabı boşaltın ve geniş ağızlı bir kâsenin içine sirke koyup bu kâseyi dolabın içine yerleştirin.

Tam 1 gün beklerseniz dolabın kapağını açtığınız zaman rutubet kokusunun sona erdiğini göreceksiniz. Rutubet kokusuna son veren bir diğer malzeme ise limon suyudur. Limon suyu kıyafetlerin üzerinde oluşan küfün bile kıyafetlere zarar vermeden çözülmesini sağlar. Rutubet kokusunun hiç oluşmaması için ise düzenli olarak temizlik yapmanız ve evinizi havalandırmanız gerekir. Yıkadığınız kıyafetlerin ve kirli sepetine attığınız havluların öncesinde tamamen kurumuş olduğundan emin olarak kumaş kaynaklı rutubet kokularının önüne geçebilirsiniz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.