Ruh Sağlığı Nasıl Korunur?
11 Ekim 2017 Yorum Yok 764 Görüntülenme

Her ne kadar beden sağlığı önemli olsa da ruh sağlığı da oldukça önemlidir. Bedenen kendinizi iyi hissetmeniz için ruh sağlığınızın iyi olması gerekir. En önemlisi spor gibi bir aktivite yapıyorsanız da bedeniniz kendini aktif hissedeceği için ruh sağlığınız da daha iyi olacaktır. Beden ve ruh sağlığını dengede tutmak ise tamamen sizlerin elinizdedir. Yoğun okul ve çalışma tempoları, dünyada ve ülkemizde yaşanan acı olaylar ister istemez ruh sağlığı dengemizi olumsuz yönde etkiliyor.

Stres yüzünden birçok kişi depresyona giriyor ve çoğu zaman kişi depresyonda olduğunu bile fark etmeden senelerce bunu yaşayabiliyor. İçsel sıkıntılarınız sizin kaliteli bir yaşama ulaşmanızı ve zamanınızı verimli değerlendirmenizi engelliyorsa siz de depresyonda olabilirsiniz. Depresyonunuzu çözmek için mutlaka bir psikologdan veya psikiyatristten yardım almanıza gerek olmayabilir. Kendi başınıza da bunu çözebilirsiniz. Tek yapmanız gereken başlamak. Öncelikle beslenme düzeninizi yoluna sokmanız gerekiyor.

Sağlıklı beslenmeye başladığınızda vücudunuzda oluşan ödemler yok olacak ve kendinizi daha hafif hissedeceksiniz. Vücudunuzda bir şişme hissetmediğiniz zaman her işi kolayca yapabilecek gücü de kendinizde bulabileceksiniz. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile bedeninize ve yaşınıza uygun olan bir detoks programı uygulayarak işe başlayabilirsiniz. Yeme alışkanlıklarınızı da yavaş yavaş değiştirin, tuzu azaltın ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

Yağlı yiyecek olarak bahsedilenin işlenmiş yağlar ile hazırlanan ağır yemekler olduğunu söylememiz gerekiyor. Yoksa kuruyemişler de yağlı yiyeceklerdir ancak onların içerisindeki yağ bedeninizin alması gereken yağ türlerindendir. Ayrıca gün içerisinde bol bol su tüketin. Su içmek için susamayı beklemeyin.

Tamam, ben depresyondayım diyerek doktora gittiğinizde doktorlar sizi sakinleştirmesi için bazı ilaçlar verebilirler. Bunlar çoğunlukla antidepresanlar olur. Antidepresan kullanımı oldukça zor ilaçlardır. Çünkü yavaş yavaş başlamak gerekir ve etkilerini anca belli bir süre sonra gösterir. Yan etkileri de cabası. Bu tarz ilaçları kullanan kişiler çok farklı yan etkiler görebilirler. Kiminde zayıflama, kiminde kilo alma, bazen baş dönmeleri, bazen uykusuzluk gibi aynı ilacın farklı kişilerde farklı etkileri olabilir. Bırakmak istediğinizde de bu ilaçları hemen bırakamazsınız. Azaltarak belli bir süre zarfında bırakmanız gerekir.

Çoğu ilaç firması bu hapları piyasaya sürmeden sıkıntı görmese de medyaya yansımayan birçok sıkıntılı durumun olduğu konusunda sizi uyarmamız gerekiyor. Depresyonda olmasanız bile sabah uyandığınızda kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bazen öyle stresli ve yorgun olursunuz ki güneşin doğmamış olmasını dilersiniz. Ancak geçirmeniz gereken koskoca bir gün ve yapmanız gereken sorumluluklarınız var. Bir günü boş harcamak yerine onu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışın.

Sabah uyandığınızda basit yoga hareketleri ile güne başlayabilirsiniz. Böylece bedeninizde hareketli bir güne daha hazır olarak başlar. Sevdiğiniz ve size mutluluk veren bir müziği açın ve onun neşesinin içinize dolmasına izin verin. Eğlenceli bir müzik dinlemek istemiyor olabilirsiniz ancak siz yine de bir şansınızı deneyin. Kıpır kıpır melodilerin içine ister istemez kapılacaksınız ve 10 dakika önce hissettiğiniz bunalımlı halden eser kalmayacak.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.