Pratik Kitaplık Düzenleme Fikirleri
26 Eylül 2017 Yorum Yok 2820 Görüntülenme

Kitap ve dergileri fazlasıyla sevenlerdenseniz ve almış olduğunuz kitap ve dergilerin evin dağınık görünmesine yol açmasından biraz şikayetçisinizdir. Kitaplığı düzene sokmak biraz zordur. Çünkü düzenledikçe bozulur. Yani anlayacağıız kitaplık düzenlemek aslında biraz sanat ister. İşte bunun için alternatif depolama çözümleriyle bu sorunu halledebilirsiniz. Kitaplık düzenleme fikirleri için vereceğimiz ipuçları size yol gösterecektir.

Kitaplığınızı düzenlemeye öncelikle kitaplığınızda fazla olan kitap, ajanda, dergi gibi artık işinize yaramayan ne varsa bir kenara ayırarak başlayın. İstemediklerinizi okullara veya yardım kuruluşlarınıza vermek için bir koliye kaldırın. Kalan kitaplarınızı öncelikle raflardan indirin ve boşalan kitaplığın her tarafını temizlemekle işe başlayın. Kitaplık düzenleme fikirleri içinde en temel prensiplerinden birisi kitaplarınızı kategorilere ayırmaktır. Kitaplarınızı ilgi alanınıza göre klasikler,roman, psikoloji, hobi, tarih gibi gruplara ayırabilirsiniz. Bununla birlikte, doğru depolama yöntemi ile alanlarınızı en akıllı şekilde değerlendirmeyi tercih edin

Rafları doldurmaya aşağıdan yukarıya doğru başlayın. En alttaki rafa en uzun ve en ağır kitaplarınızı yerleştirin.Kalın kitapları dikey yerleştirin. Klasörler, birbirini tamamlayan renklerde ve aynı sırada yerleştirilirse, düzenli ve şık görünürler. Bir sonraki rafa; içine kağıt, TV kumandası, DVD gibi eşyalarınızı koyabileceğiniz kapaklı saklama kutularını koyabilirsiniz.

Orta raf, seri kitaplar, seyahat rehberlerini veya favori yazarlarınıza ait kitap koleksiyonlarınızı koymanız için idealdir. Kitaplarınızı dik tutmak için vazo gibi ağır nesnelerden yararlanabilirsiniz. Üst rafa ise fazla ağırlık yapmayan ve görünümü dengeleyen ince kitaplarınızı koyarak işlemi bitirebilirsiniz. Duvarlar için tasarlanan raf sistemleri, yerden kazanmanın en pratik yoludur.

Kitap raflarını diğer mobilyaların üzerine monte edebilirsiniz. Merdiven boşlukları, kapı üstleri gibi alanlara yerleştireceğiniz raflarla, fazladan alan kazanabilirsiniz. Tüm kitapları aynı alanda bulundurmak zorunda değilsiniz. Yemek kitaplarını, mutfağına takacağınız raf ünitelerinde muhafaza edebilirsiniz. Üstelik mutfak renginize uygun olarak boyamanız da mümkündür. Kanepe ve koltukların yanına yerleştireceğiniz dergilik ve gazetelikler, dekorasyonun bir parçası gibi duracaktır. Hasır sepetlere yerleştireceğiniz dergilerle doğal bir şıklık yaratabilirsiniz. Böylece dağınıklıktan da kurtulmuş olursunuz. Geniş odalar veya büyük salonlarda, oda ayırıcılarını kullanabilirsiniz.

Ayaklı raf sistemleri ve dolapları, iki yaşam alanını birbirinden ayırırken, tüm kitap ve dergilerinizi yerleştirebileceğiniz bir depolama ünitesi olarak kullanılabilir. Kutular son yılların en gözde dekorasyon malzemeleri arasında yerini aldı. İstediğiniz büyüklük ve çeşitte kutuları, dileğiniz yapışkanlı kağıtla kaplayarak, saklama ünitesi olarak kullanabilirsiniz. Evde kullanmadığınız bir merdiven varsa ve onu nereye koyacağınızı bilmiyorsanız güzel bir renge boyayarak, kitaplık olarak değerlendirebilirsiniz. Köşelere, pencere ve koltuk kenarlarına yerleştireceğiniz raflı ünitelerle hem yerden kazanabilir, hem kitap ve dergilerinizin düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.