Para Nasıl Biriktirilir?
09 Ekim 2017 Yorum Yok 776 Görüntülenme

Her ne kadar çok para kazanırsanız kazanın, para biriktirmenin nasıl olduğunu bilmiyorsanız cebiniz her zaman boş kalır. Üstelik çevrenizdeki insanlara baktığınızda sizden daha az kazanmalarına rağmen sizden çok para biriktirdiklerini görürsünüz. Aslında insanların kazandıklarının bir çoğunu harcadıklarına vermekte.

Para biriktirmenin de gerekli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak hayatın neler getireceğinin belli olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Bir anda yüklü miktarda paraya ihtiyacınız olabilir ve zamanında yeterince para biriktirmediğiniz için zor bir duruma düşebilirsiniz. Peki para nasıl biriktirilir? işte cevabı.

Ne kadar birikim yapmanız gerektiğini belirleyin ve aylık olarak bu birikime ne kadar para katacağınızı belirleyin. Maaşınızı aldığınız ilk anda bu miktarı bir kenara koyun ve kalan paranız ile harcamalarınızı yapın. Göreceksiniz ki elinizde kalan para ile de hayatınız gayet rahat geçiriyor olacaksınız. Her an her düşünce değişebilir, hayat size farklı şeyler getirebilir.

Ancak siz yapmak istediklerinizden yılmayın. Önünüzdeki 5 sene sonunda tam olarak elinizde ne olmasını istiyorsunuz bunu belirleyin. Belki bir ev, belki bir araba istiyorsunuzdur. Bunların hayalini kurun ve hayallerinize ulaşmak için ilk adımınızı atın. Bu adım da birikim yapmaya başlamak olursa oldukça mantıklı bir harekette bulunmuş olursunuz.

İhtiyacınız olmayan şeyleri almamaya özen gösterin. Tüketici bir toplum olduğumuz için normalde idare edebiliyor olsak da bize hoş gözüken bir şeye mutlaka sahip olmak isteriz. Belki senede 1 kere kullanırız ama yine de ona sahip olmak ve kendimizi şımartmak isteriz. Arada kendinizi şımartabilirsiniz. Ancak belli sınırlarınız olsun. Belki kendinize haftalık olarak bir harcama sınırı belirleyebilirsiniz. Daha güzel şeyler elde edebilmek için bazı şeylerden feragat etmeniz gerekecektir. Bunun farkına vardığınızda para biriktirmeniz de daha kolay olacaktır.

Örneğin haftanı 3 günü dışarıdan yemek yiyorsanız bunu 1 güne indirin. Bu bile oldukça fark yaratacaktır. Emekli olmadan da rahat bir yaşama kavuşmak herkesin hayalidir. Ancak insan olarak üretmek ve çalışmak zorundayız. Kendimizi ancak bu şekilde geliştirebilir. Bir noktadan sonra artık üretme ve çalışma evresini bir sonraki nesillere emanet ediyoruz. İşte o nokta gelene kadar da en verimli şekilde hayatımızı geçirmeli ve kazançlarımızı bizi rahat ettirecek şekilde biriktirmeliyiz.

Emekliliğinizde rahat etmek istiyorsanız planlarını şimdiden yapmaya başlayabilirsiniz. Kendinizi bunun için çok yıpratmanıza gerek yok. Ancak ufak artışlar ile emeklilik sigortanıza yaptığınız ödemeleri arttırabilirsiniz. Unutmayın, hayalleriniz kadar yaşayabilirsiniz. Siz hayal kurdukça bunları gerçekleştirmek için gerekli olan gücü kendinizde bulacaksınız. Bazen öyle anlar gelir ki paranızı nereye harcadığınızı bir türlü anlayamazsınız. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka paranızı nereye harcadığınızı yazılı olarak tutun. Eğer paranızın hesabını bilmezseniz birikim yapmanız da mümkün olmaz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.