Origami Nasıl Yapılır?
06 Ekim 2017 Yorum Yok 836 Görüntülenme

Origami; M.Ö. 250 yıllarında, kâğıdın keşfedilmesi ile birlikte ortaya çıktığı sanılan, alet kullanılmadan el ile icra edilen bir sanattır. Kâğıdın keşfi, Çinliler tarafından gerçekleştirildiği halde, bir şekilde bu sanat Japon kültürüne ait kabul edilmiş ve dünyada tanınmıştır. Kâğıt; ilk kullanılmaya başlandığında, çok zor elde edilen ve kıymetli bir materyaldi.

Bu yüzden, ilk olarak saraylarda görülmeye başlanmış ve zenginlik işareti olarak kabul edilmiş. Özel günlerde, sarayların süslenmesinde kullanıldığında, son derece saygın görülen sanatçılar tarafından üretiliyormuş. Oru; Japonca ’da katlama demektir, kami ise kâğıt demektir. İkisinin birleşiminden, Origami kelimesi türemiştir. Genel olarak, kesme, yapıştırma gibi işlemlerin kullanılmaması makbuldür. Bu işlemlerin yapıldığı alt türler de vardır.

Origami, zekâ ve sabır gerektiren bir sanat türüdür. Genç, yaşlı, çocuk ayırt etmeden, tüm yaş grupları için uygun düzeylerde yapılabilir. Özel bir mekân gerektirmediğinden, elinize aldığınız bir kâğıt parçası ile hemen başlayabileceğiniz, ulaşması kolay malzemelerle ve bazen çok kısasürelerde yapılabilen bir sanat. Karmaşık yapısından dolayı, zekâ ve el becerisi geliştirdiği düşünüldüğünden, Japonya’da okullarda ders olarak işlenmektedir.

Sabırlı olmalı, ellerin kontrollü kullanılmasını ve karmaşık talimatları takip etmeyi öğrettiğinden, eğitimde önemli bir yeri vardır. Ebeveynlerin, çocukları ile kaliteli zaman geçirmek için seçtiği, güzel ve verimli bir faaliyettir çoğu zaman. Japon kültüründe, önemli bir yere sahiptir ve yıllarda içinde, ülkemizde de hak ettiği saygıyı görmeye başlamıştır. Bireysel olarak yapılabildiği gibi, hobi grupları bir araya gelerek, fikir alışverişinde bulunarak ve yaptıklarını sergileyerek, bu güzel sanatı yapmaktadırlar.

Genellikle kare şeklindeki tek bir kâğıt kullanılarak yapılmaktadır. Katlamaya başlanan kare kâğıt, yapılmak istenen şekle göre, bazı belli isimleri olan (dağ, ova, kuş gibi) katlama şekilleri, kombine edilerek ve belli bir sıralama izlenerek işlenir. Tesadüflere yer yoktur origamide. Daha önceden hazırlanmış, takip ettiğinizde bir figür elde edeceğiniz bir talimatlar içeren dokümanları kullanabilirsiniz başlamak için. Bu talimatlar; şemalar ve yazılı anlatımları içeriyor olacaktır. Aynı figürü birkaç kez yaptıktan sonra, talimatları takip etmenize gerek kalmayabilir.

Talimatları yerine getirdikçe, şekillenmeye başlayacak olan figür, bittiğinde gurur ile sergileyebileceğiniz bir eser olacaktır. Titizlik, sabır ön plandadır bu sanatta. Zaman geçtikçe, ustalaşacağınız ve daha karmaşık figürlere geçebileceğiniz bir uğraş olup farklı kalınlıklarda olabilen bu kâğıtların, bazıları katlamak için çok kalın olduğundan ve katlandığında verilen şekil, kâğıdın sertliği nedeniyle bozulabildiğinden, kâğıt ıslatarak yapılır. Alt türlerinde, başka kâğıt parçaları birleştirilerek oluşturulan örnekler de vardır.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.