Nar Nasıl Ayıklanır?
14 Ekim 2017 Yorum Yok 816 Görüntülenme

Sonbahar mevsiminden sonra pazar tezgâhlarda yerini alan nar, insanlar tarafından oldukça sevilen ve çok faydalı olan bir meyvedir. Ancak bazı kimseler narı nasıl ayıklaması gerektiğini bilmemektedir. Çünkü narın yapısı gereği, kolay bir ayıklama yöntemi bulunmamaktadır. Oysa ki narın oldukça basit olan ayıklama yöntemleri bulunmaktadır. Narların tanelerinin avuç içe gelecek şekilde döndürülüp kabuklu kısmına vurulması ile kolayca ayıklama işlemi gerçekleştirilebilir.

Bilindiği üzere nar oldukça faydalı kırmızı görünümlü beyaz çekirdekleri olan tanelerden oluşmuş yuvarlak bir meyvedir. Nar tümüyle faydalı olan ender meyveler arasındadır. Yani, kabukları, beyaz kısımları, çekirdekleri olmak üzere bir bütün halindeki narın her yerinden faydalanılır. Kabukları kaynatılıp içildiğinde metabolizmanın hızlandığı ve sindirimin kolaylaştığı tespit edilmiştir. Son yıllarda yapılan çalışmalara dayanarak, narın kansere karşı savaşan içerikte etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamda narın faydalarını vücutta bulundurmak her zaman doğru olacaktır.

Sadece bir adet nar günlük C vitamini ihtiyacımızın yarısını tek başına karşılamaktadır. C vitamini, dışarıdan alınan ve vücudun direncini artıran önemli vitaminler arasında yer alır. Nar çekirdeğinin içerisinde; potasyum, fosfor, bakır ve maganez bulunması nedeni ile vücudun %20’lik bu doğrultudaki ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Nar içerisinde bulunan punisik asit ile yağ yakımı hızlandırılır ve bu nedenle diyet listelerinde nar sıklıkla karşımıza çıkar.

Nar; kalbi korur, kan şekerini kontrol altına alır, kolesterolü azaltır, beyni ve hafızayı korur, kalbi güçlendirir, diş etlerini koruyarak kanamalarını ve çabuk hasar görmelerini engeller. Nar suyunun cildi güzelleştirdiği, hafızayı kuvvetlendirdiği de faydaları arasında yer almaktadır. Narı ikiye kesin ve çekirdeklerinin olduğu kısım avuç içinize denk gelecek şekilde kabuklu kısma tahta kaşık yardımı ile vurun. Kısa sürede tanelerinin döküldüğünü göreceksiniz.

Narın tepesini küçük bir yuvarlak şekilde açın, nar taneleri gözükecek kadar büyüklükte olması yeterlidir. Narın tepesindeki beyazlığı merkez alarak narı portakal dilimler gibi dilimlere ayırın ve 5-6 dakika kadar suyun içerisinde bu şekilde bekletin. Narı birbirinden tamamen ayırmayın sadece dilimlenmiş olsun. 5 dakika sonra, narı dilimlere ayırın ve bir süre de bu şekilde bekletin.

Nar tanelerinin bazılarının kabuklarından ayrılmış olması gerekir. Geri kalan taneleri de elinizi sudan çıkarmadan kabuklardan kaydırarak ayıklamaya çalışın. Zaten beyaz kısımlarının yumuşamış olması nedeni ile taneler kolayca ayıklanacaktır. Daha sonra suyunu süzdükten sonra nar tanelerini elde etmiş olacaksınız. Narları portakal dilimler gibi dilimlere ayırın ve suyun içerisinde bekletin. Bir süre sonra sudan çıkardığınız narların kabuklu kısımlarına yemek kaşığı yardımı ile vurun ve tanelerinin dökülmesini sağlayın.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.