Malatya Kayısı Her Derde Deva!
21 Ocak 2016 Yorum Yok 2807 Görüntülenme

Yaklaşık olarak 4 ile 6 metre boyutlarına sahip ağacı, sarı rengi ve iri yapısıyla sulu, etli ve tek çekirdekli olan Malatya Kayısı, insan sağlığına vermiş olduğu faydalar sayesinde birçok derde deva olmaktadır. Dünyanın neredeyse her yerinde yetiştirilebilsede %15’lik oran ile Türkiye en çok kayısı üretilen ülke olarak listenin başında yer almaktadır. Yoğun olarak Malatya, Elazığ, Erzincan, Kars gibi şehirlerde üretimi yapılan Kayısı, şekerpare, şam, hacıkız, hasanbey ve darende gibi çeşitleri ile bilinmektedir.

Fakat kayısı denilince aklımıza ilk olarak Malatya gelmektedir. Çünkü Malatya kayısı üretimi konusunda iklim şartlarını en iyi karşılayan illerden biridir. İçermiş olduğu A, B, C ve P vitaminleri ile birlikte kuru ve yaş olarak tüketilebilen kayısının aynı zamanda kompostosu ve reçeli de yapılmaktadır. Çekirdeğinin içi yağ elde etmek için kullanılırken kabuğu ise kurutulduktan sonra yakacak olarak enerji üretiminde; sanayii tesislerinde, ekmek fabrikalarında, mobilya sektöründe, ısı enerjisi sağlayıp, özellikle ısıtma ve yakma işlemlerinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Süper Meyve Malatya Kayısı Her Derde Deva!

Etli yapısı ile besleyici bir meyve türü olan kayısının iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Kansızlık tedavisinde doğal ilaç olarak görülen kayısı demir bakımından oldukça zengindir. Vücütta bulunan kanda ki zararlı toksiklerin atılımını sağlayan kayısı, akciğer ve cilt kanseri başta olmak üzere bir çok kanser türüne karşı koruyucu etkiye sahiptir. Raşitizm gibi gelişme bozukluğu rahatsızlığını engelleyen süper meyve kayısı, gelişme çağındaki çocukları için oldukça faydalı bir besindir. Kabızlık sorunu olan kişilerin kayısı yemesi özellikle kayısı kompostosu içmesi kabızlığı gidermesinden dolayı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kemik sağlığı için tüketilmesi gereken meyvelerden biri olan kayısı, sağlıklı kemik gelişimi ve kemik yapısının korunması için gerekli olan vitamin ve minerallerin bir çoğunu içermektedir. Kemikler için kalsiyum, fosfor, manganez, bakır ve demir mineralleri bakımından zengin olan kayısı osteoporoz gibi kemik hastalıklarından korunmanızı sağlar. Süper meyve kayısı, oksidatif stresi dengeleyerek kalp hastalıkları dahil birçok ciddi hastalığın görülme riskini en aza indirir. C vitamini ve likopen gibi antioksidanlar açısından zengin bir meyve olan kayısı kardiyo vasküler hastalık riskini azaltır. Kalp krizi riskini en aza indirmek ve kalp sağlığını korumak amacıyla kötü kolesterolü düşürür.

Malatya Kayısı

Kayısının sarı renkte olmasını sağlayan karotenoid ve lütein üzerine yapılan araştırmalar sonucu kayısının göz sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Romatizma, bronşit gibi iltihaplı hastalıkların tedavisine de yardımcı olan süper meyve kayısı ateş düşürücü etkisi ve soğuk algınlığı gibi ateşli hastalıkların tedavisinde de ek besin olarak yardımcı olmaktadır. Ortalama olarak bir adet kayısı 17 kalori içerir. Aslında kalorisi en düşük meyve değil ancak içermiş olduğu zengin besin lifi bakımından öğün aralarında 3-4 adet kayısı yiyerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

Kayısı tüketimi genel anlamda vücutta bir zarar neden olmaz. Fazla tüketilmesi sonucunda şişme, ishal gibi sorunlara neden olmaktadır. Fakat bu durum kayısı çekirdeği konusunda böyle değil. Çünkü kayısı çekirdeği fazla yada yanlış tüketilirse ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Kayısı çekirdeği amigdalin olarak bilinen bir kimyasal madde içerir. Bu madde ise ölüm dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Hamile veya emzirme döneminde olan anne adayları için kayısı çekirdeği tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.