Lens Nasıl Kullanılır?
16 Ekim 2017 Yorum Yok 1037 Görüntülenme

Lenslerin bakımı ve kullanımı; gözlük kullanmaya oranla çok daha zordur. Bakım ve önem gerektirir. Lens losyonu ve belli aralıklarla değiştirilmesi gereken lensler vardır. Her gece muhakkak lensler gözden çıkarılmalı ve suyuna koyulmalıdır. Bazı lenslerin gözden çıkarılmasına gerek yoktur fakat uyurken gözde lens kalması da sağlık açısından uygun değildir. Lenslerin markalarına bakıldığında piyasada çok fazla çeşitliliğe sahip olduğu görülebilir. Bu nedenle de hayatımızda önemli bir yere sahip gözlerimizin daha fazla zarar görmemesi adına kullanılacaksa markalar dikkatli ve özenli bir şekilde araştırılmalıdır.

Ucuz fiyatlara satın alınan lenslerin gözlere vereceği zarar asla unutulmamalıdır. Adı bilinmeyen ve olumsuz kullanıcı yorumlarına sahip lenslerin markalarından da kesinlikle alışveriş yapılmamalıdır. Göz bebeğine tam olarak denk getirtilen göz bebeği şeklinde olan ve isteğe bağlı olarak; numaralı, renkli, renksiz ve numarasız şekillerde bulunabilen ürünlere lens adı verilir. Lensler, göze takılırken göze zarar vermeden ve kaydırmadan takılmaya özen gösterilmelidir.

Lensler, genellikle sabah uyanıldığında takılır ve gece yatılacağı zaman çıkartılması gerekir. Gece yatmadan önce çıkarılmasının önemi, lenslerin gözde kuruyup yapışmasına engel olmaktır. Bazı lenslerin markaları gece çıkartılmasa dahi sağlıklı bir şekilde ömrünü koruyan lensler satmaktadır fakat lenslerin her zaman gece çıkartılıp suyunun içerisine konması önemli bir ayrıntıdır. Lens suyu muhakkak her gün değiştirilmelidir. Bunun dışında lensler asla suyun altına tutulup yıkanmamalıdır veya herhangi bir şekilde elden düşünce, yere değince kısaca pislenince direkt olarak gözle teması engellenmeli ve takılmaya çalışılmamalıdır.

Lenslerin belli bir ömrü vardır

Bu ömür genellikle aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 senelik şeklinde değişmektedir. Buna göre de lenslerin ömrü bittiği zaman artık kullanılmaması gerektiği de bilinmelidir. Yani, lenslerin kullanım süresi dolmadan birkaç gün önce yeni lensleri almak daha doğru olacaktır. Lensleri takmaya başlamadan önce muhakkak ellerin temiz olması ve yeni yıkanmış olması gerekmektedir. Lensler, oldukça hasssas olduğu için çok çabuk kirlenebilmekte ve işlevini yitirebilmektedir.

Bu nedenle de, lensleri olabildiğince korumaya ve temiz tutmaya çalışmak gerekmektedir. Kısaca, lens takarken dikkat edilmesi gereken ilk kural, elleri yıkamak ve lensleri temiz ellerle tutmak olacaktır. Daha sonra da, göz bebeğine ve beyaz bölgeye zarar vermeden doğru bir şekilde; lensin doğru tarafını göz bebeğine yerleştirmek gerekir. Lensi kolay bir şekilde takma alışkanlığı genellikle bir hafta sonra kazanılabilmektedir. Yani, lens takmak zor bir eylem değildir. Lensleri göze takarken olduğu gibi, gözden çıkarırken de ellerin muhakkak temiz olması gerekir.

Lenslerin hiçbir şekilde herhangi bir yüzeye temas ettirilmeden direkt olarak losyonunun içerisine bırakılması önemlidir. Ayrıca, lensleri kesinlikle çıkarmadan uyumamak gerekir. Lensleri gözünden çıkarmadan uyuyan kişiler arasında, lenslerin gözüne yapışma şikayeti sıklıkla duyulmaktadır. Bu nedenle de kesinlikle lensler uyumadan önce çıkarılmalı ve losyonunun içerisine bırakılıp, kapağı kapatılmalıdır. Son olarak lensler için belirlenmiş bir kullanım ömrü olduğu unutulmamalıdır. Lens kullanım süresi, markadan başlayarak türüne ve ürüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle de, kullanım süresi dolmuş hiçbir lensi tekrar kullanmak doğru olmayacaktır.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.