Kombinin İyi Isıtması İçin Yapılması Gerekenler
20 Ekim 2017 Yorum Yok 772 Görüntülenme

Kombi ve peteklerin arızalı olması ısınma sorununu ortaya çıkarır. Peki, kaloriferin iyi ısıtması için neler yapılmalı? Doğalgaz ve ısı veren kaloriferler kış aylarında önemli araç haline gelir. Petekler sayesinde ısınmayı sağlayan kaloriferler yakıt tasarrufuna da etki eder. Peki, kaloriferin iyi ısıtması için nelere dikkat etmek gerekir? Kalorifer tesisatının kirli ve bakımsız olması da peteklerin iyi ısı vermesini engeller. Kalorifer peteklerinin içerisindeki su basıncı ve havanın kontrol edilmesine rağmen ısınmaması durumunda iç kısımların kimyasal malzemeler ile temizlenmesi gerekir.

Bu hizmet tesisatçılar tarafından özel kalorifer temizleme aracı ile yapılır. Kaloriferlerin vanası kontrol edilmeli.Bozuk olan vana ısı verimliliğini de düşürür. Kombinin yanındaki petek kısılır ve diğer petek yarım bir şekilde açılır. Kombiye en uzak bölgede bulunan peteğin tamamen açılması ile birlikte reglaj ayarı yapılır ve ısı verimliliği sağlanmış olur. Kaloriferin bakımı her iki yılda bir yapılmalıdır. Kaloriferlerin sıcak ve soğuk su bağlantılarının kontrol edilmesi gerekir. Sıkı bir şekilde monte edilmeyen bağlantılar basıncın düşmesine ve kaloriferlerin ısınmamasına neden olur.

Kalorifer Petekleri Nasıl Temizlenir?

Kalorifer peteği temizliği bu iş için uygun olan makine ve kimyasallarla yapılır. Kalorifer peteklerini temizlemek için en uygun yer banyolardır. Banyodaki havlupanı sökerek petek temizleme makinesini buraya bağlayabilirsiniz. Kalorifer peteğini temizlemek için şu adımları takip edebilirsiniz: Havlupan radyatörünü sökün. Petek temizleme hortumunun bir ucunu makineye bir ucunu da söktüğünüz havlupanın vanasına takın. İkinci hortumun bir ucunu havlupan vanasına bağlayıp diğer ucunu tahliye için klozetin içine koyun. Tesisata su verebilmek banyodaki en yakın musluğu kullanın. Şebeke hortumunu makineye bağladıktan sonra makineyi su ile doldurun.

Bu işlemleri yaptıktan sonra tesisat borularının içinde birikmiş olan kirli suyu tahliye yoluyla dışarı atabilirsiniz. Tesisat borusundaki kirli su temizlendikten sonra temizleyici kimyasal madde makinenin içine koyularak tesisata aktarılır. Kombinin basıncını ayarlayıp peteklerin havasını alarak yaklaşık 1 saat kombiyi çalıştırarak kimyasal maddenin sistemde dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Kimyasal madde yaklaşık 1 saat peteklerde dolaştıktan sonra bu maddenin tesisattan çıkartılması gerekir. Normal bir dairede ortalama 6 adet kalorifer peteği bulunmaktadır. Bu petekleri temizleme işlemi tesisatın kirlilik durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 4 saat sürer.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.