Kireç Lekesi Nasıl Temizlenir?
29 Eylül 2017 Yorum Yok 786 Görüntülenme

Özellikle banyo ve mutfaklarda bulunan ürünlerin sıklıkla karşılaştığı durumlardan birisi kireçlenmedir. Kireç lekelerinin çıkarılması da en çok zorlanılan ev işlerinden biridir. Kireçlenme, evdeki eşyalarımızın kullanılmasını da güçleştirir. Çaydanlıklar, ütüler, su ısıtıcıları ya da duş başlıkları kireç lekesi yüzünden kullanılmaz hale gelebilir. Bu noktada akıllara hemen kireç lekesi nasıl sorusu çıkar sorusu gelir. Kireç lekesi nasıl çıkar sorusunu yanıtlamak için ayrı ayrı eşyaların özelinde ilerlemek gerekir. Çünkü kireç lekelerini çıkarma yöntemi araçtan araca değişiklik gösterir.

Duş başlığı kireç lekesinden en çok etkilenen ev araçlarının başında gelir. Kireçli suyun aktığı banyolarda duş başlığı kireçlenmeden birincil olarak eklenir. Neyse ki duş başlığındaki kireç lekelerini çıkarmanın kolay bir yöntemi var. Bunun için öncelikle duş başlığını yerinden çıkarmakla başlamalısınız. Duş başlığını bir tencerenin içine koyun ve bu esnada bir başka tencerede bir bardak sirke ile bir litre suyu kaynatın.

Kaynamış karışımınızı duş başlığının içinde olduğu tencereye dökün ve bir gece boyunca bekletin. Gecenin sonunda duş başlığınız kireç lekesinden tamamen arınmış olacaktır.Bir mutfağın en çok kullanılan eşyalarından biri olan çaydanlık da kireç lekesinden direkt olarak etkilenen araçlarındandır. Bu kireç lekeleri bir süre sonra çaydanlığı kullanılamaz hale getirir. Kireç tortularının çaydanlığın ağzını tıkaması nedeniyle çay yapılamaz ve yeni bir çaydanlık edinmek gerekir. Peki, çaydanlıktaki kireç lekesi nasıl çıkar?

Bunun için limon tuzu ya da sirkeden faydalanabilirsiniz. Limon tuzunu ise aktarlardan alabilirsiniz. Limon tuzu kullanılan yöntem için öncelikle çaydanlığın yarısına kadar su doldurun ve bu suyun içine iki yemek kaşığı limon tuzu ekleyin. Ardından suyu iyice karıştırın ve kaynatın. Suyu döktükten sonra ise çaydanlığı yıkayın. Kireç lekesinin yok olduğunu göreceksiniz. Aynı tarifi iki çorba kaşığı sirke kullanarak da uygulayabilirsiniz.

Ütü de kireçlenmeden hemen etkilenen ev araçlarından biridir. Üstelik ütü biraz bile kireçlense buhar delikleri hemen tıkanır ve ütünüz daha fazla kullanılamayacak hale gelir. Ütünüzdeki kireç lekelerinden kurtulmanın yolu ise su ve sirke karışımından geçer. Öncelikle ütünün su haznesini su ve sirkeyle doldurmanız, akabinde ütüyü prize takarak ısınmasını beklemeniz gerekir.

Sonrasında birkaç dakika boyunca buhar püskürtün ve ütünüzü fişten çekin. Tamamen soğuyan ütüyü ise haznesine temiz su koyup çalkalayın. Kireç lekeleri gidecektir. Kıyafetlerinizin sirke lekesi olmasını istemiyorsanız ütünüzü ilk başta kullanılmayan bir kumaşın üstünde kullanmayı unutmayın.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.