İş Stresi İle Nasıl Baş Edilir?
28 Eylül 2017 Yorum Yok 778 Görüntülenme

Sabah uyandığınızda, yorucu bir günün ardından akşam yatmadan önce, çevrenizde bulunan arkadaşlarınız ile buluştuğunuzda, yani kısacası hayatınızın neredeyse her alanında aklınızda sadece iş mi var? İş stresini yoğun olarak yaşıyor ve bundan kurtulamıyorsanız işte bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Baş edemediğiniz stres yüzünden zamanla sinirli, tahammülsüz biri haline gelebilir, uykularınızdan olabilir hatta tüm bunlar fiziksel sağlığınızı da oldukça etkileyebilir. Hatta uzmanlar stres ve kilo almanın doğru orantılı olduğunu söylüyorlar. Böyle bir ruh halindeyken kulağa biraz imkansız gelebilir ama ofiste stresle başetmenin bazı yolları var.

Uzmanlarının verdiği önerilerle iş stresiyle baş edebilir, ofisi sevdiğiniz bir yer haline getirebilirsiniz. Ofiste fazla zaman geçirip kendi hayatınızdan çalarsanız, ofis arkadaşlarınız ya da yöneticinizle düzgün iletişim kuramazsanız, kendinizi iş anlamında yalnız ya da yetersiz hissederseniz ve çalışmak size istediğiniz hayat şartlarını sunmazsa, stresin olması çok doğaldır. Öncelikle bunları halletmeye çalışın.

Dengeli bir stresiniz olursa size çalışmanız için gereken hırsı verir. Ama aşırısı sağlığınızı olumsuz etkiler. Güne başlarken o gün neler yapacağınızı planlayın. Neler yapacağınızı bilmek stresinizi azaltır; kendinize doğru zaman ayırmanızı sağlar. Plansız, aceleci, yetişemeyen biri olmamak için de planlı olmalısınız.

Unutmayın iş hayatındayız. Herkes sizin göreviniz olmasa bile sizden bir şeyler isteyecektir. Eğer gerçekten yapamayacağınız bir şeyse, nedenleriyle birlikte yapamayacağınızı söyleyin. Üstünüze gereksiz sorumluluk almayın. Sonra stres olursunuz!

Hem bireysel hem de ofisteki sorunların çoğu aslında iletişim kaynaklıdır. Konuşun, iletişim kurun ve anlaşılmak istediğiniz kadar anlamaya çalışın. Araştırmalar bu konuda kadınların daha iyi olduğunu gösteriyor. Ofistekileri unutmak için kendinize zaman ayırın. Her zaman yapmak isteyip yapamadığınız şeyler de bunlardan biri. Öğrenmek istediğiniz şeyler için kursa gidin, sevdiğiniz şeyleri yapmaya başlayın. Hatta spor yapmak da bu hobiler arasında yer alabilir.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.