HDD ve SSD Sürücü Arasındaki Farklar!
09 Haziran 2018 Yorum Yok 488 Görüntülenme

İki sürücüde harddisk olmasına rağmen teknolojileri tamamen farklıdır. SSD’lerde dönen diskler bulunmamaktadır. Ayrıca SSD’lerin hız performansı HDD’lere göre oldukça fazla ve bunu rahatlıkla hissedebilirsiniz. HDD sürücüler SSD’lere göre daha eski bir teknolojidir.

HDD disklerde hareketli parçalar, elektrik motoru, mıknatıs, okuyucu kafa ve birçok elektronik devre bulunur. HDD sürücülerde veriler ‘sektör’ adı verilen parçalardan oluşur ve bir veri, diskin farklı yerlerinde bulunan sektörlere bölünerek kaydedilebilir. Bu veri geri çağırılmak istendiğinde, okuyucu başlık verinin parçalarının diskin üzerindeki yerlerini belirler ve diski döndürerek bu parçalardaki veriyi okur.

Bu işlem, HDD sürücüleri SSD’lere göre daha yavaş yapar. Bu kadar çok parçadan oluşmaları ve titreşimlere karşı hassas olmalarıyla HDD sürücüler bozulma ya da hata vermeye daha yatkındır. Ancak HDD disklerin ömrünün SSD disklere göre daha uzun olduğu bilinmektedir. Ayrıca, HDD diskler günümüzde daha fazla depolama alanı sunar.

HDD’ye göre daha yeni bir teknoloji olan SSD sürücüler, flash belleğe benzer çiplerden oluşur ve herhangi bir hareketli parçaları yoktur. SSD’ler HDD’ye göre daha az enerji tüketir. Dolayısıyla daha az ısınırlar. Tasarımında mekanik aksam bulunmayan SSD’ler daha dayanıklı olmakla birlikte daha sessiz çalışmaktadır. Bilgisayar kullanan herkese SSD sürücü kullanmalarını tavsiye ederiz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.