Ev Hanımları İçin 5 Pratik Bilgi
19 Ekim 2017 Yorum Yok 766 Görüntülenme

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Leke çıkartıcı ürünlerin reklamlarında zorlu lekeleri görmeye alışığız fakat hiç biri çamaşır suyu lekesini çıkartma iddiasında bulunmuyor. Ünlü markaların bile henüz el atmadığı çamaşır suyu lekesinin çözümü ise aslında o kadar basit ki bu zorlu lekeyi tek madde ile hiç çaba harcamadan bir gecede çıkartacaksınız. İhtiyacınız olan malzemeler yalnızca biraz metil alkol ve biraz pamuk. Pamuğu, metil alkol dolu kaba batırın. Çamaşır suyu lekesinin üzerine bırakın ve bir gece bekletin. Ertesi gün çamaşır suyu lekesi hiç olmamış gibi olacak!

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Spor ve şık görüntüsüyle hem ofislerin hem evlerin en popüler perde tercihi olan stor ve zebra perdelerin temizliği nasıl yapılır? İşte bu sorunun en pratik cevabı. Stor perde temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken unsur kimyasal temizleyici kullanılmamasıdır. Farklı yapıda kumaşlara sahip olabilen storlarda kimyasal kullanımı perdelerin görünümünde deformasyona sebep olabilir.

Stor perdelerin, tavanla olan bağlantısından çıkartmak gerekir. Temizliğin ilk aşaması ise elektrik süpürgesi ile perdelerin tozunu dikkatlice almaktır. Tozdan kurtulduktan sonra geniş bir alana katlamadan serdiğiniz stor perdenizi nemli bir bez yardımıyla fırçalayabilirsiniz. Perdenizin fazla kirli olduğunu düşünüyorsanız halı yıkar gibi geniş bir alana serip kumaşına zarar vermeden fırçalayabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Temizlenir?

Duvar kağıtları ne kadar evi şık gösterse de temizlemesi de bir o kadar zahmetlidir. Peki duvar kağıtlarının nasıl temizlenmesi gerekir? Duvar kağıdınızda fazla leke yoksa ılık suyun içine biraz Arap sabunu ya da bulaşık deterjanı ekleyerek bir yumuşak bez ya da renk vermeyen süngerle silebilirsiniz. Duvar kağıdınızda çıkmayan bir leke varsa, bir kovaya 4 litre ılık su, 1 su bardağı sirke, bir su bardağı borax ve 1 su bardağı köpüklü amonyağı koyarak karıştırın.

Yumuşak bir bez ya da süngeri hazırladığınız suya batırarak temizleyebilirsiniz. Duvar kağıdınızda parmak izleri varsa bir dilim ekmek ile ovabilirsiniz. Ekmeğin içindeki gluten lekeleri temizleyecektir. Yağ lekesi olan duvar kağıdı silmek için en etkili yöntem talk pudradır. Pudrayı lekeli bölgelere dökerek 10 dakika bekledikten sonra temiz bir bez ya da fırça ile kalan pudrayı temizleyebilirsiniz.

Çiçek Nasıl Budanır?

Evi güzelleştiren ve şehir hayatından birazda olsun uzaklaşmaya yardımcı olan çiçekler nasıl budanır? Dekorasyon amaçlıda kullanılan ve evin havasını değiştiren çiçeklerin yaşam süresini uzatmak için zaman zaman budamak gerekir. Ancak budama esnasında çiçeklere zarar vermemek için bazı şeylere dikkat etmek gerekir. İşte dikkat edilmesi gerekenler. Çiçeklerinizi bahar aylarında, budama işlemi için özel üretilen makaslarla budayın.

Çiçeklerin yanlara doğru büyümesini istiyorsanız, tepesindeki yumuşak sürgünleri budamamaya özen gösterin. Çürüyen sapları makasla kesebilir ya da elinizle koparabilirsiniz. Budama işlemi yaparken çiçeği köküne paralel biçimde budamak sağlığı için çok önemlidir. Çiçeklerin hastalık kapmaması için budama makasınızın keskin ve streil olmasına özen gösterin.

Süt Nasıl Kaynatılır?

Süt taşının verdiği sesli uyaranlar sayesinde sütün taşacağı zamandan haberiniz olacak ve sütün dökülmesini önleyebileceksiniz. Tencerede süt kaynatan ya da yoğurt mayalayan kadınlar, sütün taşmaması için ocağın başında dikilmek zorunda kalabilir. Lakin bunun için dakikalarca ocak başında beklemenize gerek yok. Tencerenin içerisine konulan süt taşı sayesinde süt, kaynadığı ve kabardığı zaman sesli bir şekilde uyararak sütün taşmasını önlemiş olacaksınız. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey, boş bir tencere üzerine yatay bir şekilde süt taşını koyun. Ardından tencerenin içerisine sütü ilave edin. Süt kaynamaya ve kabarmaya başladığında iki farklı şekilde ses çıkaracaktır. Böylece sütün kaynadığından ve kabardığından haberiniz olacaktır.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.