Elektronik Ürünler Nasıl Temizlenir?
23 Ocak 2018 Yorum Yok 809 Görüntülenme

Neredeyse hayatımızın her alanında bulunan elektronik ürünler bir süre sonra kirlenebiliyor. Bu sebeple bu yazımızda elektronik ürünlerinizi nasıl temizleyebileceğinizi anlattık.

Cep Telefonu

Cep telefonu temizliğine başlamadan önce cep telefonunuzun kapalı olduğundan emin olun. Sökülebiliyorsa telefonunuzun arka kapağını çıkarın ve pili telefondan ayırın. Temizliğe SIM kart, Micro SD kart gibi telefonunuzun sökülebilir tüm parçalarını çıkardıktan sonra başlamanızı tavsiye ederiz. Cep telefonunuzun temizliğinde sert cisimler, ıslak mendil ve kolonya gibi sıvılar kullanmayın. Bu sıvılar telefonunuzun boyasına ve elektronik aksamına sızarak zarar verebilir. Bunların yerine teknomarketlerde satılan temizlik solüsyonlarından faydalanabilirsiniz.

Ancak bu solüsyonu da telefonunuzun üzerine doğrudan sıkmaktan kaçının. Solüsyonu bir bez üzerine hafifçe nemlenmesini sağlayacak miktarda dökmeniz yeterli olacaktır. Telefonunuzun pilini ve arka kapağının iç kısmını yumuşak bir bezle, kulak pamuğuyla ya da çok yumuşak bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Pili yumuşak bir bezle sildikten sonra pilin arka kısımda değdiği noktaları diş fırçasıyla temizleyin. Kamerayı diş fırçasıyla değil, yumuşak ve kuru bir bezle silmenizi öneririz. Kirlenmiş mikrofon ve hoparlör delikleri ses kalitesinde düşüklüğe neden olabilir. Bu delikleri içlerine herhangi bir cisim sokmadan yüzeysel olarak temizlemenizi tavsiye ederiz.

Laptop

Dizüstü bilgisayarınızın ömrünü uzatmak ve performansını ilk aldığınız günkü seviyede tutabilmek için bilgisayarınızı hem fiziksel hem de sanal olarak belirli aralıklarla temizlemeniz gerekmektedir. Temizliğe başlamadan önce bilgisayarınızı kapatın ve fişten çekin. Bilgisayarınızın fanı ve klavyesi gibi içine kir ve tozların kaçabileceği alanlar temizliğinizin başında gelmeli. Buraları temizlemenin en kolay yolu basınçlı hava uygulamaktır. Fakat bu noktada dikkatli olmanız gerekir. Püskürteceğiniz havanın basıncının çok yüksek olması bilgisayarınıza kalıcı hasar verebilir.

Teknomarketlerde satılan basınçlı hava spreyleri bu iş için gayet uygundur. Bilgisayarınızın ekranını temizlemek içinse yine teknomarketlerde satılan özel solüsyon ve mikrofiber bezleri kullanmanızı öneririz. Aynı solüsyon ve bezi bilgisayarınızın diğer yüzeylerini temizlemede de kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınız tamamen kuruduktan sonra tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarınız batarya ömrünü koruyabilmek için uygulayabileceğiniz birkaç ufak yöntemle dizüstübilgisayarınızın bataryasınında ömrünü uzatabilirsiniz. Öncelikle, bilgisayarınızı yeni aldıysanız ilk kullanımdan önce mutlaka bataryasını bir kez tam olarak şarj edin. Yapabileceğiniz bir diğer şey, laptop’unuzu evinizde ya da iş yerinizde uzun süre fişe takılı olarak kullanacaksanız, bataryasını çıkarmanız. Bilgisayarınızın bataryasını, bilgisayar açıkken asla çıkarmamanız ve takmamanız gerektiğini unutmayın.

Bataryaların, durdukları yerde şarjlarını kaybedebileceklerini de hatırlatalım. 2 ay boyunca bataryanızı hiç şarj etmediğiniz durumda, bilgisayarınızı alıp dışarı çıkmadan önce pil durumunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Dizüstü bilgisayarınızın şarjının %20’nin altına düşmesine ve %80’in üstüne çıkmasına engel olarak da batarya ömrünü uzatabilirsiniz. Son olarak, ömürlerini uzatmak ve performanslarını korumak için bilgisayarınız ve bataryanızı çok soğuk ve çok sıcak ortamlardan korumaya özen gösterin.

Televizyon

Televizyonunuzu temizlemeden kesinlikle önce kapatın ve elektrik ile temasını kesin. Televizyonunuzun ekranını, teknomarketlerde bulunan ekran temizleme solüsyonları ve mikrofiber bezlerle silebilirsiniz. Televizyonunuza hasar verebileceği için ekrana sıvı püskürtmekten ve kimyasal temizlik malzemeleri kullanmaktan kaçınmanızı öneririz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.