Doğru Tencere Kullanımı ile Sağlıklı Yemekler!
23 Mart 2018 Yorum Yok 651 Görüntülenme

Sağlıklı ve lezzetli yemekler mutluluk getirecektir. Vücudumuz için oldukça önemli birçok besin bulunmaktadır, ancak sebzeler çok daha fazla önemli bir yere sahiptir. Bu sebep ile uzun uzun pişirdiğiniz sebzelerin bütün ubesin değerleri kaybolacaktır. Bu da hep sebzelerle beslensekte sağlığımıza ek hiçbir getirisi olmamasına sebep olacaktır.

Tencereler bu açıdan mutfaktaki en sağlıklı pişirme danışmanınız olacaktır. Tencereler bütün yemeği eşit şekilde çok daha kısa sürede oldukça lezzetli olarak pişirmektedir. Besinlerinizin içindeki vitaminler buharda pişme esnasında tek parça olarak yemeklerinizde hazır bulunacaklardır.

Tencere kullanımı sırasında hangi besinin ne kadar sürede piştiğini bilmek de çok önemlidir. Sebzeler en hızlı pişen türlerdir. En fazla 10-12 dakikada yemeğiniz pişmiş olacaktır. Taze fasulyeyi bile 10 -15 dakika arasında sofranızda hazır hale getirebilirsiniz. Beyaz ette kısa süreli pişenler arasındadır. Tavuk yemeklerinizde hem lezzet hem de sağlık için düdüklü tencere kullanabileceksiniz. Uzun süre pişenler ise kuru gıdalar olacaktır.

En uzun sürede nohut sonra fasulye ve yeşil mercimek bu besinler arasında sayılabilir. Kırmızı ette en uzun süre pişenler arasındadır. Özellikle normal tencere de pişirirken çok fazla enerji de harcayarak içerisindeki bütün yararlı vitaminleri yok etmektesiniz. Emsan tencereler ile etinizi en kısa sürede pişirerek yemeklerinizde çok daha fazla sağlık ve çok daha fazla lezzet oluşturabileceksiniz.

Genel olarak tencere kullanımı sırasında dikkat etmemiz gerekenlerden biri de su miktarını iyi ayarlamaktır. Çünkü yemeğiniz buharda piştiği için yemeğinizin suyu çok çabuk bitebilecektir. Tencerelerde bulunan ayar düğmesi ile önce buhar kısmına ayarlamak gerekmektedir. Örneğin düdüklü tencerelerde düdüğü ötmeye başladığında pişirme işlemi ayarı değiştirmek gereklidir.

Düdük öttüğünde yemeğiniz kaynamış demektir. Kaynayan yemeğinizin pişirme süresi de bazı tencerelere göre çok daha kısa olacaktır. Bu sayede yemeğinizin suyunu ve pişip pişmediğini sürekli kontrol ederek mutfaklarda çok uzun zamanlar geçirmenize gerek kalmayacaktır. Bütün malzemeleri gerekli suyu ile birlikte tencerenize koyup kapağı kapatmak yapacağınız tek işlem olacaktır. Afiyet olsun.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.