Diz Ağrısı Nasıl Geçer?
28 Eylül 2017 Yorum Yok 1044 Görüntülenme

Özellikle sporcu insanların çoğunlukla karşılaştığı ve neredeyse her yaş grubunun başına gelebilen diz ağrıları, çoğu zaman fazla zorlamadan veya romatizmal hastalıklar sonucu oluşabilmektedir. Diz ağrılarına ne iyi gelir, nasıl geçer gibi soruların cevabını sizler için derledik.

İlk olarak bacaklarınızı güçlendirmek bu ağrıların oluşmasını önleyecektir. Bacaklardaki en büyük kas grupları olan quadriseps ve hamstrings’leri güçsüz koşucuların, diğerlerine göre 3 ile 6 kez daha fazla diz ağrısına yakalandıkları biliniyor. Bu kasları güçlendirmek için haftada 3 kez 10×3 tekrardan oluşacak şekilde squat ve lunge egzersizleri yapabilirsiniz.

Doğru hareket etmek oldukça önemli. Koşarken kalçalarınızla dizlerinizin aynı hizada olmasına, yere basarken dizlerinizin rahat bir şekilde kırılmış olmasına dikkat edin. Yere topuğunuzla değil, ayağınızın ayasıyla basmalısınız. Sağlıklı diz kapakları ayaklardan başlar. Bunun için ayaklarınızı destekleyin.

Ayaktaki dengesizlikler de diz kapağının dengesiz hareket etmesine yol açtığı için ağrıya sebebiyet verebilir. Özellikle içe basma gibi bir sorununuz varsa, ayağınızı destekleyecek bir aparata ihtiyacınız var demektir. Bu noktada bir hekimden destek almalısınız.

Günlük yaşantınızda aklınıza geldikçe yaptığınız ufak egzersizlerle dizlerinizin kireçlenmesine engel olabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken, bu hareketlerin bilinçli bir şekilde yapılıp, zorlayıcı olmamasıdır. Diyelim ki iş yerindesiniz ve sürekli masa başı çalışıyorsunuz. Zaman içerisinde ağrıların meydana gelmesi ve günlerinizin giderek zorlaşması muhtemeldir. Saat başı ayağa kalkıp dizleri esneterek ve oturduğunuz yerde yaptığınız ufak diz hareketleriyle bu problemin önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

Veya uzun süren bir telefon görüşmesindesiniz. Karşı tarafın da kapatmaya pek niyeti yok, sohbet uzadıkça uzuyor. İşte bacakları çalıştırmak için harika bir fırsat! Ayakta dururken topuklarınızı birleştirin, ayak uçlarını dışarı doğru açın ve bir V oluşturun. Bu pozisyondayken dizleriniz ayak parmaklarını geçmeyecek kadar aşağı doğru kalçanızı alçaltın.

Yukarı doğru kalkarken iç bacakları sıkın. Yavaş bir şekilde alçalıp yükselerek 20 tekrar yapın. Son tekrarda dizlerinizin bükülü olduğu pozisyonda kalın, topuklarınızı yukarı kaldırıp indirerek bu kez de alt baldırlarınızı çalıştırın. Hâlâ telefon kulağınızda mı? O zaman bir set daha devam edin. Böylelikle yalnızca dizlerini değil bacaklarınızı da çalıştırmış olacaksınız.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.