Depresyon Nasıl Geçer?
12 Ekim 2017 Yorum Yok 691 Görüntülenme

Oldukça yaygınlaşan çağımızın zor hastalıklarından biri olan depresyonun artık herkes tarafından bilinir bir hale geldi. Birçok kişinin sandığının aksine depresyon belirtileri, sadece kötü olma hali değil, iyi olaylar yaşandığında dahi bunu fark edemeyecek kadar boşlukta hissetme halidir. Bu durumun uzun sürmesi ileriki dönemlerde çok daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Uzun süren depresif durumlarda mutlaka bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır. Sizi üzen, kıran, yıpratan olayların sonunun gelmediğini düşünüyor ve artık kendinizi çaresiz ve yalnız hissediyorsanız, belki de depresyon ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Kişiler günlük hayatta da mutsuzluk, hüzün, huzursuzluk gibi duyguları yaşayabilirler. Bu sebeple bu duyguların depresyon kaynaklı mı yoksa sadece durumdan ileri gelen üzüntü kaynaklı mı olduğunun iyi anlaşılması gerekiyor. Eğer yakın çevreniz tarafından bu halinizin uzun süredir devam ettiğine dair sözler geliyorsa ya da olaylara aşırı tepki verdiğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken tek şey bir uzmana danışarak, bu durumun nedenini öğrenmek olmalıdır. Depresyon belirtileri benzerlik göstermekle birlikte, uzmanların depresyon tanısı koymak için gerekli bulduğu şartlar ise bellidir. İş yerinde, okulda ya da evde konsantre olamama sorunu yaşıyorsanız depresyona girmiş olabilirsiniz.

Yemek dahi yaparken malzemeleri unutuyor ya da izlemeye başladığınız bir filmin sonunu getirmekte güçlük çekebilirsiniz Bu haliniz uzun sürüyorsa, mutlaka bir doktora danışmalısınız. Herhangi bir nedeni olmadan, ya da sizden bağımsız olaylarda dahi üstünüze yüklenmiş ağır bir suçluluk duygusu hissediyorsanız, bu kesinlikle normal bir tepki değildir. Ayrıca günlük aktivitelerde de yaşadığınız beceriksizlik hissi artmış ya da uzun süredir devam ediyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çok uykunuz olsa dahi uykuya dalamıyor ya da hiç yorgun ve uykusuz olmadığınız halde kendinizi uyumaktan alıkoyamıyorsanız depresyon belirtilerinden birine sahipsiniz demektir.

Her şeyin yolunda olması sizin için bir şey ifade etmiyor mu? Eğer sadece olabilecek kötü senaryolara odaklandıysanız, aynı şekilde bir önlem almanız yerinde olacaktır. Üzüntü ve kaygı durumlarında kişilerin açlık duygularını hissetmemeleri normal olarak kabul edilebilir. Fakat yine aynı şekilde üzüntü ve kaygı durumlarında görülen, önüne geçilemez açlık hissi de depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.

Genel çerçeveden bakıldığında her şey yolunda gibi görülebilir. İyi bir işiniz, mutlu bir aileniz ve kalabalık ve etkin bir sosyal çevreniz olmasına rağmen kendinizi hala yalnız ve mutsuz mu hissediyorsunuz? O zaman mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Nedensiz hissedilen halsizlik, keyif aldığınız hobilerden ya da aktivitelerden zevk alamama hali mevcut ise belki de bu sandığınız gibi önemsiz bir şey değildir.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.