Cilt Bakımı Yaparken Dikkatli Olun
26 Ocak 2015 Yorum Yok 1563 Görüntülenme

Dışarıya karşı güzel ve çekici görünebilmek ve en önemlisi cilt sağlığı için cilt bakımı oldukça önemlidir. Cildimizde çıkan sivilceler ve lekeler hiç olmadık bir anda canımızı sıkabiliyor. Bu leke veya sivilcenin yüzde çıkması sonucu hemen kozmetik ürünleri ile bunları kapatıyoruz. Fakat kozmetik ürünleri ile cildimizde çıkan leke veya sivilce gibi unsurları geçici olarak kapatabiliyoruz. Cilt bakımında önemli olan konuların başında yanlış cilt bakımı gelmektedir. Cildimize yaptığımız yanlış cilt bakımı fayda sağlamak yerine, cilt sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Bir çoğumuz yazın cildimizle oldukça fazla ilgilenirken, kışın bu ilgiyi malasef gösteremiyoruz. İşte cilt bakımı yaparken dikkat etmemiz gerekenler. Kaç yaşında olursanız ve cilt tipiniz ne olursa olsun sağlıklı bir cilde sahip olmanız aşağıdaki unsurlar doğrultusunda münkün. Yapmanız gereken tek şey aşağıdaki maddelere dikkat etmek.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Cilt bakımı yaparken genel ve ilk olarak yaptığımız şey yüzümüzü yıkamak. Yüzünüzü yıkarken sabun kullanmaya olabildiğinde özen gösteriniz. Hiç bir ürün yüzünüzdeki kiri ve yağı sabun kadar etkili bir biçimde temizleyememektedir.

2- Soğuk havalarda cildiniz daha hızlı kurur ve hassaslaşır. Cildinizin kurumasını önlemek için duş alırken olabildiğinde ılık su kullanmaya özen gösteriniz. Duş sonrası yüzünüzü bir nemlendirici sayesinde mutlaka nemlendirin.

3- Cilt bakımı yaparken kullandığınız ürünlere dikkat edin. Doğru temizleme ve bakım ürününü seçmek oldukça önemlidir. Yanlış ve ne olduğu belli olmayan temizleme ürünleri cildinizin koruyucu tabakasına zarar vereceğinden yağlı bir görünüme sebep olabilmektedir. 1 maddede belirtiğimiz gibi cilt sabunu kullanmaya özen gösteriniz. Çünkü dermatoloğlar tarafından özel formüller ile üretilen cilt sabunları hassas ve yağlı ciltlere kadar bütün cilt tiplerine uygun formüllerde üretilmektedir.

4- Krem temizleyici kullanınız. Krem temizleyiciler cildin kirden arınmasını ve nem desteği sağladığından soğuk havalarda cildinizin kurumasını önlemektedir.

5- Tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat edin. Fazla miktarda kafein tüketimi cildin doğal nemini azaltacağından cildinizde kuruluk problemi oluşacaktır. Bu sebeple kafein içeren içecek ve yiyecekleri oldukça az tüketmeye dikkat ediniz.

6- Dudaklarınız için dudak nemlendirileri kullanınız. Dudak nemlendiricileri dudaklarınızın kuruyup çatlamasını ve dudak kanaması sorununu ortadan kaldırmaktadır. Bu sebep ile özellikle soğuk havalarda nemlendirici dudak balmları yada lipstickler kullanmanız dudak sağlığınız için faydalı olacaktır.

7- Güneş kremi, güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildinizi koruduğundan aynı zamanda erken yaşlanma probleminide ortadan kaldırır. Özellikle yaz aylarında güneş kremi kullanmaya özen gösteriniz. Güneş kremi seçerken nemlendirici özelliği olmasına dikkat ediniz.

8- Cildinizde çıkan sivilceler ile oynamayın. Cildinizde oluşan sivilceler ile oynamak, patlatmak çoğalması gibi sıkıntılara ve cildinizde oluşacak izlere yol açar. Cildinizde oluşan sivilce büyük ise dermatoloğa gitmekten asla çekinmeyin.

Yukarıda sıralamış olduğumuz maddelere dikkat etmeniz cilt sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Güzelliğin sırrı bakımdır. Fakat Güzel ve çekici bir görünüşe sahip olabilmek için herşeyden önce sağlığınıza dikkat ediniz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.