Cep Telefonları Hakkında 5 Önemli Bilgi
06 Eylül 2017 Yorum Yok 12596 Görüntülenme

Cep Telefonu Nasıl Temizlenir ?

Temizliğe başlamadan önce telefonunuzun kapalı olduğundan emin olun. Sökülebiliyorsa telefonunuzun arka kapağını çıkarın ve pili telefondan ayırın. Temizliğe SIM kart, Micro SD kart gibi telefonunuzun sökülebilir tüm parçalarını çıkardıktan sonra başlamanızı tavsiye ederiz. Cep telefonunuzun temizliğinde sert cisimler, ıslak mendil ve kolonya gibi sıvılar kullanmayın. Bu sıvılar telefonunuzun boyasına ve elektronik aksamına sızarak zarar verebilir. Bunların yerine teknomarketlerde satılan temizlik solüsyonlarından faydalanabilirsiniz. Ancak bu solüsyonu da telefonunuzun üzerine doğrudan sıkmaktan kaçının.

Solüsyonu bir bez üzerine hafifçe nemlenmesini sağlayacak miktarda dökmeniz yeterli olacaktır. Telefonunuzun pilini ve arka kapağının iç kısmını yumuşak bir bezle, kulak pamuğuyla ya da çok yumuşak bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Pili yumuşak bir bezle sildikten sonra pilin arka kısımda değdiği noktaları diş fırçasıyla temizleyin. Kamerayı diş fırçasıyla değil, yumuşak ve kuru bir bezle silmenizi öneririz. Kirlenmiş mikrofon ve hoparlör delikleri ses kalitesinde düşüklüğe neden olabilir. Bu delikleri içlerine herhangi bir cisim sokmadan yüzeysel olarak temizlemenizi tavsiye ederiz.

Cep Telefonu Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır?

Birkaç basit yöntemle cep telefonunuzun şarj ömrünü uzatabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek kendiniz için en uygun yöntemleri belirleyebilir ve uygulayabilirsiniz. Akıllı cihazlarda en fazla şarj tüketen bileşen cihazların LCD ekranıdır. Ekran parlaklığınız ne kadar yüksekse, telefonunuzun şarjı o kadar çabuk bitecektir. Telefonunuzun “Ayarlar” menüsünden “Ekran parlaklığı” ayarına girin. Eğer “Otomatik Parlaklık” seçeneği etkinse, kapatın. Ekran parlaklığını, görmenize engel olmayacak en düşük seviyeye ayarlayın. Şarjınızı en çok etkileyen bir diğer etmen, bağlantı seçenekleridir. Kullanmadığınız zamanlarda telefonunuzun GPS, WiFi, 4G/LTE ve mobil ağ bağlantısı, Bluetooth ve NFC bağlantı seçeneklerini kapalı tutmak şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Telefonunuzdaki uygulamalardan gelen bildirimler, telefon şarjınızı tüketen bir diğer etmendir. Bir bildirim geldiğinde telefonunuz WiFi veya hücresel veri üzerinden gerekli kontrolleri yapar ve bildirimleri ekranınıza yansıtır. Bunlar yüksek düzeyde şarj tüketen işlemlerdir. “Ayarlar”dan “Uygulama yöneticisi” bölümüne girerek ihtiyacınız olmayan uygulamaların bildirimlerini kapatın. Telefonunuzdaki uygulamalar, herhangi bir güncelleme geldiğinde bu işlemi herhangi bir uyarıda bulunmadan otomatik olarak yapabilir. Bu da telefonunuzun, kontrolünüz dışında şarjını harcayacağı anlamına gelir. “Ayarlar” menüsü, “Veri Kullanımı” bölümünden “Arka plan verisini kısıtla” özelliğini etkinleştirerek bunun önüne geçebilirsiniz.

Telefonunuz ve uygulamalar için çıkan güncellemeler daha az pil tüketimi sağlayacak yeni geliştirmeler içeriyor olabilir. Bu sebeple hem telefonunuzu hem uygulamalarınızı her zaman güncel tutmanızı tavsiye ederiz. Şarjınızın çabuk tükenmesine yol açan bir diğer özellik konum servisleridir. “Ayarlar > Konum Servisleri” adımlarını takip ederek konum bilginizi kullanmasına gerek olmayan uygulamaların izinlerini iptal edebilirsiniz. Şarjınızın daha uzun süre gitmesi için “Konum servisleri”ni tümüyle kapatmayı da tercih edebilirsiniz. Telefonunuzda kullandığınız animasyonlu geçişler, bulanık arka plan efektleri gibi grafik öğeler, telefonunuzun işlemcisine ekstra bir yün bindirir. Dolayısıyla, şarjınızın daha hızlı tükenmesine neden olur. Son olarak, her ne kadar şarj seviyesini etkilemediği söylense de arka planda yer alan ve kullanmadığınız uygulamaları kapatmanızı öneririz.

Cep Telefonundaki Verileri Başka Telefona Nasıl Transfer Edebilirim?

Bir cep telefonundan diğerine fotoğraf, müzik ya da video gibi çok yüklü olmayan verileri aktarmanın en kolay yolu, e-posta ya da anlık mesajlaşma hizmetleridir. Android tabanlı cihazlarda bulunan NFC ve Android Beam özellikleri sayesinde, cihazları sadece birbirine dokundurarak veri aktarabilirsiniz. Bunun için her iki cihazda da bu özelliklerin aktif hale getirilmesi ve cihazların ekranları açık konumdayken sırtlarının birbirine dokundurulması yeterli olacaktır. iOS cihazlar için benzer bir kolaylık sunan AirDrop özelliğiyle iPhone, iPad ya da Mac bilgisayarlar arası veri aktarımı yapılabilir. Benzer bir şekilde bu özelliği kullanabilmek için her iki cihazda AirDrop özelliğinin aktif olması gerekir. Eğer yollamak istediğiniz verinin boyutları bu hizmetler için fazla büyükse, Wetransfer gibi, web üzerinden yüklü verileri aktarmaya yarayan harici hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Eski Cep Telefonundaki Bilgiler Yeni Telefona Nasıl Aktarılır?

Birkaç basit işlemle bir mobil cihazdaki kişiler, mesaj geçmişi, kamera fotoğrafları, videolar, web yer işaretleri, e-posta hesapları ve takvimler verilerini, hatta kullandığınız uygulamaları bir diğer cihaza aktarabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz ilk yöntem bulut servisleridir. Cihazlarınızın işletim sistemi fark etmeksizin, Google Drive ya da iCloud gibi bulut yedekleme servislerini kullanarak verilerinizi eski cihazınızdan yenisine aktarabilirsiniz.

Bunun için, eski cihazınızın ayarlarından “Yedekleme” seçeneğine dokunarak önce verilerinizi kullanmak istediğiniz bulut servisine yedeklemeniz gerekir. Bu işlem tamamlandıktan sonra aynı bulut servisine yeni cihazınızdan giriş yaparak yedeklediğiniz verileri cihazınıza indirebilirsiniz. Bulut servisleri dışında, iOS ve Android marketlerden aynı hizmeti sunan pek çok veri aktarım uygulamasına erişebilirsiniz. Örnek olarak, Samsung Smart Switch mobil ya da masaüstü uygulamasını kullanarak verilerinizi aynı ya da farklı işletim sistemine sahip cihazlarınız arasında aktarabilirsiniz.

Cep Telefonundaki Resimleri Bilgisayara Nasıl Aktarabilirim?

Android cep telefonu kullanıyorsanız, telefonunuzdaki fotoğraf ya da videoları bilgisayarınıza aktarmak için hiçbir ek yazılım kullanmanıza gerek yoktur. Bunun için tek yapmanız gereken, USB kablo ile cep telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra bilgisayarınızın “Başlat” menüsünden “Bilgisayarım”ı tıklamanız. Cep telefonunuzun, tıpkı bir USB bellek gibi, bilgisayarınızın harici sürücüleri arasında listelendiğini göreceksiniz. Telefon ikonuna çift tıklayın. Açılan pencereden “DCIM” klasörüne ve ardından “Camera”ya çift tıklayın. Bu klasördeki fotoğrafları ve videoları bilgisayarınıza sürükle bırak ya da kopyala yapıştır yöntemiyle kolaylıkla transfer edebilirsiniz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.