Çelik Yüzeyler Nasıl Temizlenir?
19 Ocak 2018 Yorum Yok 1026 Görüntülenme

Buzdolabı, fırın ve davlumbaz başta olmak üzere mutfakta sık sık karşımıza çıkan paslanmaz çelik yüzeylerin nasıl temizlenmesi gerektiği bir soru işaretidir. Yanlış malzeme seçimi ve hatalı temizleme yöntemleri inox olarak da bilinen paslanmaz çelik yüzeylerde çizilmelere ve kararmalara yol açabilir. Öncelikle inox yüzeyleri temizlerken kullandığınız malzemelerin aşındırıcı kimyasallar içermediğinden emin olmalısınız. Yüzeyi silerken, sert fırçalar ya da bulaşık süngerinin aşındırıcı kısmı yerine yumuşak bir bez ya da bir sünger kullanarak olası çizilmelerin ve yıpranmaların önüne geçebilirsiniz.

Temizlik işlemi bittikten sonra tüm yüzeyi yine yumuşak bir bezle iyice kurulayarak su lekelerini engelleyebilirsiniz. Yüzeylerin sadece temiz olmasını değil, aynı zamanda ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız paslanmaz çelik için özel olarak geliştirilmiş cilaları kullanabilirsiniz. Kuru bir beze çok az miktarda bebek yağı, zeytinyağı ya da limon yağı döküp yüzeylere uygulayarak da yakın bir sonuç alabilirsiniz. Dikkatle baktığınızda paslanmaz çelik yüzeyi oluşturan taneciklerin enine ya da dikine bir yön izlediğini görebilirsiniz. Temizleme ve cilalama sırasında yüzeyleri bu yönü takip ederek silerseniz daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Ayrıca paslanmaz çelikteki parmak ve su izlerinden kurtulmak için cam temizleyici sıkın ve mikrofiber bir bezle silin. Daha sonra çeliği durulayın ve kuru bir bezle silerek parlatın. Kurumuş yemek artıkları ve lekeleri temizlemek için paslanmaz çeliğe uygun bir temizlik ürünü kullanın. Bunu kullanım talimatlarına göre bir süngerle yavaşça uygulayın. Musluklar gibi ulaşması zor bölgeler için de eski bir diş fırçası işinize yarayabilir. Zor lekeler için kabartma tozunu azıcık suyla karıştırarak macun kıvamına getirin, lekenin üzerine sürerek yarım saat bekletin. Daha sonra nemli bir bezle silin, durulayın ve kurumaya bırakın.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.