Çay Nasıl Demlenir?
14 Ekim 2017 Yorum Yok 787 Görüntülenme

Birçok insanın vazgeçilmezi olan Çay nasıl demlenir. Bazı insanlar için çay kahveden çok daha ön alandadır ve çoğu zaman bir yaşam biçimi haline bile getirilebilecek kadar sevilir. Sabahları kahvaltıda çay içilir, yemeklerden hemen sonra içilir, iş arasında molalarda çay içilir, kışın ısınmak için, yazın denize karşı keyif yapmak için.

Kısacası her yerde çay bize eşlik edebilir. Aldığınız çayın kalitesi çayınızın güzel bir tatta olması için oldukça önemlidir. Bunun yanında çayınızı demlediğiniz demlik porselen ise çok daha güzel çaylar elde edersiniz. Belli prensipler izlenerek çaylar demlendiğinde çay sevmeyen bir insana bile bir demlik dolusu çayı içirebilirsiniz.

Hangi çay daha iyidir, hangisi sizin damağınıza daha çok hitap eder bunu net olarak kimse dışarıdan bakarak söyleyemez. Sadece çayınızın markasını değiştirerek, diğer unsurları değiştirmeden size en güzel gelen çayı bulabilirsiniz. Elinizin altında bulunan çayı da sakladığınız koşullar onun tadına etki eden en önemli unsurlardandır. Çaylarınızı nem ve çeşitli kokulardan etkilenmeyen bir yerde saklamanız gerekir. Aksi takdirde çayınız çok kaliteli olsa bile kalitesini siz kendiniz düşürmüş olursunuz.

En ideal demlikler porselen olarak geçer. Bu porselen demliklerde çayınızı daha lezzetli olacak şekilde demleyebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir nokta demliğinizi asla deterjanla yıkamamanız gerektiğidir. Sadece sıcak su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Çay için kullandığınız suyun içerisinde kalker ve klor maddeleri varsa bu tadını da kötü etkileyecektir. Suyunuzu direkt olarak çeşmeden alırsanız güzel bir çay elde edemeyebilirsiniz. Arıtılmış suları kullanmanızda fayda var.

Dağlardaki kaynak suyu artık evlerimize kadar getirilebiliyor. Eğer siz de lezzetli bir çay içmek istiyorsanız bu suları tercih edebilirsiniz. Çaylarınızı içerken de çay bardaklarınızın kristal cam olması daha iyi olacaktır. Eğer fincanda çay tüketmeyi sevenlerdenseniz içinin beyaz ve ince kenarlı olmasına özen gösterin. Bu fincanlar ile çayın tadını ve kokusunu daha rahat alabilirsiniz. Keyifli bir çay içicisiyseniz bu unsurlara dikkat ettiğiniz takdirde hazırladığınız kaliteli çaylar ile daha da keyifli olacaksınız.

Suyu kaynattıktan sonra ateşten alın ve fokurdamasının durmasını bekleyin. Boş demliğe yeterli miktarda kaynar suyu dökün. Bu suyun üzerinde de her fincan için bir çay kaşığı olacak şekilde çay koyun. Tadının daha yoğun olması için ekstra bir çay kaşığı çay daha ilave edebilirsiniz. Daha sonra kendi zevkinize göre çayınızı demlenmeye bırakın. Bazı çaylar 20-25 dakikada demlenirken bazı çaylarda bu süre 15 dakikadır. Kendi zevkinize ve çayınızın cinsine göre bu demlenme süresini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Çayınız demlendikten sonra da keyifli bir şekilde tüm demliği bitirebileceğiniz kadar lezzetli çaylar elde etmiş olursunuz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.