Buzdolabına Koymamanız Gereken Yiyecekler
13 Ocak 2018 Yorum Yok 910 Görüntülenme

Bu hafta sitemizde buzdolabına koymamamız gereken yiyeceklere yer vermek istedik. Yiyeceklerin tazeliklerini sağlıklı bir şekilde korumak için buzdolabımıza güveniriz. Ancak soğuk ortamda muhafaza edilmeye uygun olmayan bazı yiyecekler de var. İşte oda sıcaklığında saklanması tavsiye edilen yiyeceklere birkaç örnek.

Ekmek: Ekmekteki nişastanın soğukta çözünürlüğü azalır ve kısmen kristalleşir. Retrogradasyon denilen bu süreç sonucunda ekmeğin yapısı sertleşir ve çok daha çabuk kurur. Paketli ekmekleri aksi belirtilmedikçe buzdolabına koymanızı tavsiye etmeyiz.

Sarımsak: Buzdolabına konan sarımsak bir süre sonra filizlenir. Hatta lastiğimsi bir yapı alarak yenmez hale gelir. Bu nedenle sarımsaklarınızı dolabın dışında, kuru ve serin bir yerde saklamanızı öneririz.

Soğan: Soğanlarınızı buzdolabında değil, kuru ve serin bir sepette saklamanızı tavsiye ederiz. Ancak soğan ve patatesleri ayrı sepetlerde muhafaza etmeniz gerektiğini hatırlatalım. Soğan ve patatesler sepetlerinde beklerken bir gaz salınımı yapar. Saldıkları bu gazlar birbirilerinin bozulma süreçlerini hızlandırır. Patates ve soğanları birbirlerine çok yakın yerlerde saklamayarak tazeliklerini daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Patates: Patates soğutuldukça içerdiği nişasta şekere dönüşür. Bu durum patatesin daha tatlı olmasına neden olabilir. Özel olarak daha tatlı olmalarını istemiyorsanız, patatesleri buzdolabına koymak yerine oda sıcaklığında saklamanızı tavsiye ederiz.

Bal: Bal doğada bozulma süresi en uzun olan gıdalardan biri. Dolayısıyla buzdolabında saklanmasına gerek yok. Balı buzdolabına koyduğunuzda katılaşır ve içerdiği şeker kristalleşebilir. Balın doğal tat ve dokusunu yitirmemesi için oda şartlarında saklamanız yeterli olur.

Çikolata: Soğuk ortamdan oda sıcaklığına getirildiğinde çikolatanın içindeki şeker yoğunlaşarak yüzeye çıkabilir ve bir katman oluşturabilir. Paketinde aksi belirtilmedikçe, çikolatanızı güzelce sarılmış bir şekilde serin ama çok soğuk olmayan bir yerde saklayarak lezzetini koruyabilirsiniz.

Domates: Domatesleri oda sıcaklığında tutmanızı öneririz. Soğuk hava domatesin hücre yapısını parçalar. Hücre yapısı bozulan domatesler yumuşak, kumlu ve lezzetsiz bir hal alır.

Yağ: Buzdolabına koyulan yağlar yoğunlaşır ve bulanık bir renk alır. Fındık, fıstık, ceviz, Hindistan cevizi gibi çabuk bozulabilen yağlar dışındakileri oda sıcaklığında saklamanızı tavsiye ederiz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.