Bulaşık Makinesi Hakkında 5 Pratik Bilgi
29 Ağustos 2017 Yorum Yok 2280 Görüntülenme

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemek cihazınızın ömrünü uzatırken performansını da artırır. İç ve dış yüzeylerin yanı sıra atık filtresi ve su püskürten pervaneler temizlenmesi gereken parçalar arasındadır. Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz. Bulaşık makinenizin iç ve dış yüzeylerini nemli bir bezle ya da yumuşak bir süngerle temizleyebilirsiniz. Aşındırıcı temizlik ürünleri veya benzeri kimyasallar makinenizin yüzeylerine zarar verebilir. Bu sebeple kullanmanız önerilmez.

Makinenizin iç temizliğini yüzeye zarar vermeyecek yumuşaklıkta bir fırçayla da yapabilirsiniz. Bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.Atık filtresi makinenin tabanında bulunur ve düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Filtreye ulaşmak için alt sepeti öne çekebilir ya da çıkarabilirsiniz. Filtreyi çevirerek yerinden sökebilir ve elinizde yıkayabilirsiniz.

Bulaşık makinenizin atık filtresini en az üç ayda bir temizlemeniz gerekir. Kuruduktan sonra filtreyi makineye geri yerleştirebilirsiniz. Kendi Kendini Temizleyen Filtre özelliğine sahip Arçelik bulaşık makinesi modellerinde atık filtresini içten temizleyen ek bir püskürtme sistemi bulunur. Böylece filtre temizleme gereksinimi 5 kat daha azalırken kötü kokuların oluşması engellenir.

Bulaşık Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesinde oluşan kötü kokuların birkaç sebebi olabilir. Kirli bulaşıkların makinenizin içinde uzun süre beklemesi bunlardan biridir. Kirli bulaşıklarınızı beklettiğinizde koku artabilir hatta cihazın içine sinebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için özellikle makineyi hemen çalıştırmayacağınız durumlarda bulaşıklarınızı sıyırarak ağır kir ve kalıntılardan arındırabilirsiniz. Yeni model makineler kir sensörlerine sahip olduğundan bulaşıkları sudan geçirmeniz önerilmez. Yemek kalıntıları zamanla bulaşık makinenizin iç kısımlarında birikebilir.

Bu kalıntılar kötü koku oluşumuna yol açabileceği gibi mikrop ve bakterilerin üremeleri için de uygun bir ortam yaratır. Sağlığınızı korumak ve kötü koku oluşumunu önlemek için bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. İstenmeyen kokuların bir diğer sebebi de kirlenmiş ya da tıkanmış filtreler olabilir. Kötü kokuları engellemek için makinenizin tabanında bulunan atık filtresini sökerek elinizde yıkayabilirsiniz. Kendi Kendini Temizleyen Filtre özelliğine sahip Arçelik bulaşık makinesi modellerinde atık filtresini içten temizleyen ek bir püskürtme sistemi bulunur.

Bu sistem sayesinde filtre, sıradan bulaşık makinelerindekilere göre 5 kat daha uzun süre temiz kalır. Böylece kötü kokuların oluşması engellenirken filtre temizlik gereksinimi %80 azalır. Limon suyu, el sabunu, çamaşır suyu gibi kimyasallar ve diğer maddeler bulaşık makinenize ve performansına zarar verebileceği gibi makinenin içinde kötü koku oluşmasına da neden olabilir. Bulaşık makineleri için üretilmiş deterjan, tablet, parlatıcı gibi ürünler dışında hiçbir kimyasal maddeyi makinenize koymamanız gerekir. Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Bulaşık Makinesinde En İyi Performans Nasıl Alınır?

Bulaşıklarınızdan arta kalan kirler zamanla makine içerisinde birikir ve tıkanmalar oluşturarak bulaşık makinenizin performansını düşürebilir. Bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce sudan geçirerek ağır kirlerinden arındırarak bu kirlerin bulaşık makinesinin içinde birikmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca bulaşık makinenizin iç kısmı ve filtresi başta olmak üzere yıkanabilir tüm parçaları düzenli olarak temizleyerek cihazınızdan daha iyi bir performans alabilirsiniz. Deterjan tercihleriniz de bulaşık makinenizin performansını doğrudan etkiler.

Bulaşık makinesi için özel olarak üretilmiş deterjanlar dışındaki temizleyiciler cihazınızda performans kaybına ve arızalara neden olabilir. Sadece bulaşık makinelerinde kullanılmak üzere tasarlanmış deterjanlar, parlatıcılar ve bulaşık tuzu kullanmanızı tavsiye ederiz. Bulaşık makinenizden daha iyi bir performans almak istiyorsanız bulaşıkların dizilimine de dikkat etmeniz gerekiyor. Bulaşıklarınızın arasında, sağlıklı bir hava ve su sirkülasyonuna yetecek kadar boşluklar bırakarak bulaşık makinenizden daha iyi bir performans alabilirsiniz. Ayrıca sorunsuz ve yüksek performansta çalışan bir bulaşık makinesi için cihazınızın bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerektiğini hatırlatırız.

Bulaşık Makinesi Neden Tam Kurutmuyor?

Öncelikle bulaşıklarınızı doğru yerleştirdiğinizden emin olun. En iyi yıkama ve kurulama performansı için bulaşıklarınızın birbirine temas etmemesi, su ve hava sirkülasyonunu etkileyecek şekilde yerleştirilmemesi gerekir. Aksi takdirde bulaşıklarınız tam yıkanmayabilir ve kurumayabilir. En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir. Bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlayan parlatıcı kurutmaya yardımcı olur. Parlatıcı haznenizi kontrol ederek, yeterli miktarda parlatıcı bulunduğundan emin olun. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenin içinde kalan sıcak hava yüzeylere temas ettiğinde soğuyarak içindeki nemi su olarak bırakabilir. Bu da bulaşıklarınızın tam anlamıyla kurumamasına neden olur.

Makinenizin kapısını aralık bırakarak içerideki sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik Kapı Açma özelliği bulunan bir Arçelik bulaşık makineleri bu işlemi otomatik olarak yapar. Tablet deterjanlar kısa süreli yıkama programları için uygun değildir. Dolayısıyla tamamlanamayan yıkama işlemi sonrasında bulaşıklarınız tam anlamıyla kurumuyor olabilir. Tablet deterjan kullanıyorsanız, en iyi performans için tabletlere uygun yıkama programı seçmeniz gerekir. Ek olarak, birçok bulaşık makinesinde tablet deterjan kullanımı içibn ayrıca bir ayar ya da tuş bulunur.

Tablet deterjan tercih ediyorsanız, bu ayarı etkin hale getirmeniz gerekir. Oto Tablet Deterjan Fonksiyonu olan bir Arçelik bulaşık makinesi kullanıyorsanız cihazınız kullanılan deterjan tipini otomatik olarak algılayarak en uygun yıkama ve kurutma süresini ayarlar. Böylece ek bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. En iyi yıkama ve kurutma performansı için bulaşıklarınızın cinsine, miktarına ve kirliliğine göre en uygun yıkama programını seçmeniz gerekir. Örneğin yapıları dolayısıyla plastik bulaşıkların kuruması cam ve porselenlere göre daha uzun zaman alır. Bulaşıklarınızın özelliklerine göre programlama yaparak makinenizden en iyi kurutma ve temizlik performansını alabilirsiniz. Tüm bu kontroller ve düzenlemelerden sonra bulaşıklarınız hâlâ tamamen kurumuyorsa makinenizin ısıtma aksamı ya da termostatında teknik bir sorun olabilir.

Bulaşıklarda Su Lekesi Oluşumu Nasıl Önlenir?

Bulaşıklarınızda su lekesi oluşmasının birkaç sebebi olabilir. Bunlardan ilki su sertliğidir. Şebeke sularında bulunan magnezyum ya da kalsiyum gibi elementler suyun sertleşmesine neden olur. Bulaşıklarınızı korumak üzere makinenizde bir su sertlik (Rejenerasyon) ayarı bulunur. Bu ayar, makinenin kurulumu sırasında yetkili servis tarafından yapılır. Makinenizin su sertlik ayarında bir problem olduğunu düşünüyorsanız kullanım kılavuzundaki yönlendirmeleri takip ederek makineniz için en uygun ayarı yapabilirsiniz. Bir diğer neden, kurutma aşamasında su taneciklerinin yerince iyi buharlaşamamasıdır. Bilinenin aksine bulaşık makinesi parlatıcısının tek işlevi bulaşıklarınızı parlatmak değildir.

Parlatıcı, bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlar. Böylece kurutmaya ve bulaşıklarda leke oluşmasını engellemeye yardımcı olur. En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir. Otomatik Bardak Koruma Sistemi bulunan Arçelik bulaşık makinesi modelleri, suyun sertlik derecesini otomatik olarak algılar ve camlarınız için en uygun seviyeye getirir. Bu sayede bardaklarınız su sertliğinin olumsuz etkilerinden korunur ve ömürleri 20 kata kadar uzar. Ayrıca Ekstra Parlaklık özelliği bulunan Arçelik bulaşık makineleri, yıkama sonrasında 10 dakikalık ek bir kurutma ve buhar uygulamasıyla bulaşıklardaki su damlalarını yok ederek leke oluşumunu önler.

Kaynak : Bulaşık Makinesi Hakkında İşinize Yarayacak 5 Bilgi

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.