Bilgisayar Kullanımında Enerji Tasarrufu
28 Ağustos 2017 Yorum Yok 1090 Görüntülenme

Günümüzün kuşkusuz en çok kullanılan elektronik cihazlarından biri olan Bilgisayarlar, hayatı oldukça kolaylaştırmaktadır. Peki, neredeyse her an elimizin altında olan bu cihazları nasıl daha verimli kullanabileceğinizi hiç merak ettiniz mi?

Bilgisayar kullanırken aniden işiniz çıkabilir bu durumda bilgisayarı olduğu gibi açık bırakmak yerine uyku moduna almanızda yarar var. Bu sayede bilgisayarınız uyku modundayken, monitör ve sabit disk gibi bilgisayar parçaları enerji tüketimi yapmaz. Ayrıca hiçbir veri kaybı da yaşamazsınız.

Bilgisayarlarda enerji tüketimini en aza indirmek için geliştirilmiş güç tasarrufu modu bulunur. Yine denetim masasına girip güç tasarrufu ayarlarından bu modu seçebilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Benzer ayarları ekranınız için de yaparak bilgisayarınızın enerji tüketimini azaltabilirsiniz.

Bilgisayarınızın güç ayarlarını düzenleyerek ekranının ne kadar süre sonra karartılmasını ya da kapatılmasını, bekleme moduna ne zaman geçmesini istediğinizi düzenleyebilirsiniz. Bu süreleri ne kadar aza indirirseniz o kadar daha az enerji tüketir. Ekran ışığınızı %50 azaltırsanız ortalama 40-50 Watt’lık bir enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.

Bilgisayarınızı uzun süre kullanmadığınızda aktifleşen ekran koruyucular monitörünüzün daha az enerji tüketmesini sağlamaz aksine ekranın aktif durumda kalarak normal kullanımdaki kadar enerji harcamasına neden olur. Bu sebeple eğer bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız ekran koruyucu kullanmak yerine monitörünüzü kapatmanızı tavsiye ederiz. Arka planda çalışan programlar bilgisayarınızın daha fazla enerji tüketmesine neden olur.

Bu arada kullanmadığınız programları, Bluetooth, USB portları gibi özellikleri ihtiyacınız olmadığı zamanlarda kapatırsanız bilgisayarınız daha verimli çalışacaktır. Bilgisayarınızı artık kullanmadığınız ve tamamen kapatacağınız zaman ana power düğmesinden kapatmanızı ve prizden çıkarmanızı tavsiye ederiz. Böylece bilgisayarın bekleme modunda enerji tüketmesinin de önüne geçebilirsiniz.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.