Beyin Hakkında 10 Önemli Bilgi
19 Eylül 2017 Yorum Yok 708 Görüntülenme

Vücudumuzdaki en ilginç organ kuşkusuz beynimizdir. Bilim insanları beynimiz hakkında sürekli yeni şeyler keşfetse de çözülmemiş gizemli tarafları hala var. İşte son birkaç yıldır beyin hakkında yapılmış ilginç araştırmalar..

Sürekli okumak beyni eğitir : Oxford’lu bilim insanları düzenli olarak kitap okumanın beynin bilişsel faaliyetlerini düzenlediğini kanıtladı. Ayrıca kitap okumak beynin başka zamanlarda çalışmayan bölgelerini de çalıştırmakta.Kan akışı, okuma yaparken beynin konstantrasyon ve kavramadan sorumlu olan bölgelerine doğru sağlanmakta ve bunun ne televizyon izlerken ne de bilgisayar oyunu oynarken olmadığını da belirtmek gerekli.

Devamlı stres beyne zarar verir : Kronik stres beraberinde hafızada zayıflık, öğrenmede ve kendini kontrol etmede güçlüğü getirir. Buna ek olarak insanın kendini endişeli,öfkeli, gergin ve dengesiz hisstmesine neden olur.

Aşk ve annelik duygusu benzerdir : Beymizdeki faaliyetlerin incelenmesi sonucunda aşkın ve annelikle ilgili duyguların çok benzer olduğu ortaya çıktı. Ama aynı zamanda farklılıklar da tabi ki var. Örneğin; çok tutkulu sevmek, beyindeki cinsel uyarılmayı sağlayan mekanizmayı harekete geçirmekte. Bunun yanı sıra endişeli veya korkmuş olmak bu uyarılmayı azaltırken, neşeli olmak arttırmakta. Anne sevgisi ise şefkat duygusundan sorumlu olan bölgenin harekete geçmesini sağlamakta.

Aşk ve nefretin ortak noktaları çoktur : İngiliz bilim insanları, aşkın ve nefretin beynin benzer alanlarından kaynaklandığını söylüyorlar. Ama nefretin aksine aşk, beynin yargılama ve mantıklı düşünme kısmının düzgün çalışmasını engellemekte.

Beyin susuzluğa karşı hassastır : Beynimizin neredeyse %80’i sudan oluşmakta. Bu yüzden %2 gibi az miktarda su kaybı bile konsantrasyonumuzun azalmasına neden oluyor. Bu da kısa süreli belleğimizde ve diğer bilişsel yeteneklerimizde hasara sebep olmakta.

Resim yapmak beyni geliştirir : Bir araştırmaya göre resim yapmak ve sanatla ilgilenmek yaşlanırken yavaşlamaya başlayan beyin bölümlerinin etkileşimi arttırmakta. Bilim insanları 62-70 yaş arasındaki insanlar üzerinde sanatın etkisini anlamak için bir çalışma yaptı. Bu insanların yarısı sanat tarihi dersleri alırken diğer yarısı da resim dersleri aldı. Çalışmanın sonunda ise resim derslerinin daha güçlü bir sonuç verdiği gözlemlendi.

Kronik uykusuzluk hafızanızı zayıflatır : Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bilim insanları uykusuzluğun Alzheimer’a sebep olduğunu kanıtladı. Tüm gece kesintisiz uyunan bir uykuda beynimiz kendisi için zararlı olan bileşikleri yok ediyor, fakat yeteri kadar uyuyup uykumuzu alamazsak bunun beyin hücrelerini tahrip eden bir etkisi oluyor.

Hamilelik beynin yapısında değişime neden olur : Hamileliğin beyindeki sosyal bilişten ve insanları anlamaktan sorumlu dokuların miktarını azalttığı bilim insanları tarafından kanıtlandı. Bu bütün dokular anne-bebek bağının güçlenmesi, annenin çocuğunun ihtiyaçlarını anlaması ve çevredeki tehliklerin farkına varması için gerekli.

Fazla şeker tüketimi hafızayı zayıflatır ve öğrenme güçlüğüne sebep olur!

Früktoz (meyve şekeri) tüketiminin artması öğrenme, hatırlama ve konstantre olma gibi yeteneklerin zayıflamasına sebep olur. Bunun nedeni ise fazla şekerin beyindeki sinirlerin arasındaki bağlanlantıyı zayıflatmasıdır. Bilim insanları meşrubatlara,soslara, bebek mamalarına ve baharatlara eklenen endüstriyel olarak üretilmiş şekerlerin çok daha tehlikeli olduğunu belirtiyor. Ama omega-3 yağ asidini içeren balık yağı ve fındık gibi besinlerin ise şeker tarafından verilmiş zararı telefafi edebildiği düşünülüyor.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.