Bebeklerde Ateş Nedenleri?
18 Ekim 2017 Yorum Yok 709 Görüntülenme

Aileler için bebeklerinin sağlığı dünyadaki en önemli konudur. Bu nedenle tüm anne ve babalar bebeklerinin sağlığını koruması adına ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Buna karşın bebekler de doğal olarak hastalanabilir. Özellikle bebeklerde ateş ailelerin en sık karşılaştıkları sorunlardan biridir.

Aslında bebeklerde ateşlenme son derece normaldir. Ancak yeni ebeveynler ilk deneyimlerinde telaşa kapılabilirler. Bebeklerde ateş aslında belli başlı bir hastalığın düzeyini belirlemiyor ancak ailelerin harekete geçmesini sağlamak adına önem taşıyor. Vücut ısısının 38 derece ve üzerine çıkması yüksek ateş olarak değerlendiriliyor.

Yüksek ateş, vücuttaki herhangi bir iltihabın göstergesidir. Vücudun kendini savunmaya geçmesi ateş yolu ile belli olur. Ateş, enfeksiyonunun sınırlandırılmasına katkıda bulunduğu için faydalıdır. Yani, ateşin en genel ortaya çıkma sebebi enfeksiyondur. Bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde ve aşı sonrasında da ateş görülebilir. Ateşe zamanında müdahale etmek önemlidir. Aksi takdirde yüksek ateşle birlikte sıvı kaybı böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bebeklerde ateş genellikle viral hastalıklardan kaynaklanır ve bu hastalıkların 2-3 içinde geçmesi ile birlikte yüksek ateş de sona erer. Bebeklerde ateş çoğu zaman korkutucu olmasa da müdahale anlamında yaş faktörü çok önemlidir. Eğer bebek 3 ayın altında ise zaman kaybetmeden doktora götürülmelidir. Ateşi olan bebeğe, hekimin teşhisi ve takdiri dışında kesinlikle ilaç vermemek gerekmektedir. Ateşlenen bebek eğer şu belirtileri taşıyorsa doktora götürülmesi gereklidir:

2 yaşından küçük bebeklerde yüksek ateş 24 saatten fazladır sürüyorsa, Bebeğinizde sürekli inleme, ağlama ve dokunduğunuzda huzursuz olma durumu varsa, Bebeğinizin ateşi düştüğü halde huzursuzluk hali devam ediyorsa, Bilinç bulanıklığı ve sürekli uyuklama hali varsa, Bıngıldağında kabarıklık varsa, Daha önce havale geçirmişliği varsa, Zor nefes alıyorsa, İshali varsa, Cildinde döküntüler oluşuyorsa, Ağzında kuruma varsa

Eğer bebeğinizde yukarıdaki belirtiler varsa zaman kaybetmeden doktora götürmeniz çok önemlidir. Bu belirtiler ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu konuda en riskli grup ise 3 aydan daha küçük bebeklerdir. Bebeklerde yüksek ateş menenjite sebep olabileceği için bir doktora danışılması ve hızlıca tedavi edilmesi çok önemlidir.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.