Bambu Bitkisi Nedir?
25 Haziran 2018 Yorum Yok 1406 Görüntülenme

Hindistan’da dostluğun, Çin’de uzun ömrün, Japonya’da dürüstlüğün sembolü olarak bilinen bambu, buğdaygiller familyasından, 10 cinse, 1.450’den fazla alt türe yayılan ve yoğunlukla Asya’da yetişen bir bitkidir. Mutfak eşyaları üretiminde kullanılan bambular, 20 cm üzeri kalınlığa ve 30 metre uzunluğa ulaşabilen Bambuseae türüdür. Uygun iklim koşulları ve yeterince su bulduğunda hızla gelişip ormana dönüşmeye başlayan Bambu bitkisi ilk ekimden sonra birkaç yıl boyunca yer altında köklenerek kendisine engel olabilecek bitkilerin gelişimini durdurur.

İlk filizini üç, hatta bazen beş yıl sonra verir ve filizlendikten sonra 24 saatte yaklaşık bir metre uzayarak 30 metre boya ulaşır. Bu yapısı sayesinde hiçbir tarım ilacına, hormona veya ekstra katkıya ihtiyaç duymaz. Bambunun bu kadar hızlı gelişip uzaması, yılda birkaç kez hasat edilebilmesini sağlar. Başka hiçbir ağaç türü bu kadar hızlı hasat edilemez. Herhangi bir mutfak ürünü veya mobilya yapmak için 50 yaşında bir meşeyi kesmek gerekirken, aynı ürün 2 aylık bir bambu ile de yapılabilir. Kesilen meşenin geri gelmesi 50 yıl sürerken, bambu bitkisi birkaç ayda eski haline döner. Bambu ormanları havayı temizler, işlendiğinde sağlam ürünler ortaya çıkmasını sağlayarak ahşap ürünlere sağlıklı alternatifler oluşturur.

Bambu İle Sebzelerin Vitaminleri Korunur!

Bambu bitkisi ile Bambum tarafından üretilen bıçaklar ve çelik bıçaklar arasındaki farkı daha iyi görebilmek için oldukça pratik bir deney yapabilirsiniz. İki domates alın ve domateslerden birini bambu bıçakla, diğerini çelik bıçakla ortadan ikiye kesin. İki domatesi de buzdolabına koyun ve birkaç saat sonra çıkarıp inceleyin. Çelik bıçakla kesilmiş olan domatesin büzülüp, kesiklerinin beyazladığını, tazeliğini yitirmeye başladığını göreceksiniz.

Bambu bıçakla kestiğiniz domates ise sanki birkaç dakika önce kesilmiş gibi tazecik ve sağlıklıdır. Bu durumun sebebi, bambunun doğallığıdır. Çeliğin içindeki nikel, meyve sebzelerin doğal dengesini bozarak hem lezzetinin azalmasına, hem vitamin değerlerinin düşmesine neden olur. Tamamen doğal bambu ağacından yapılmış olan bambu bıçak ise meyve sebzelerin doğal yapısını korur. Bambum bıçaklar doğal ve sağlıklıdır. Gıdaya direkt temas eden tüm ürünlerde bambu kullanmak en sağlıklı seçimdir.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.