Akvaryum Nasıl Dekore Edilir?
22 Eylül 2017 Yorum Yok 1685 Görüntülenme

Sevimli ve bir o kadar afacan olan balıkların evlerimizde bulunan yuvası olan çok sevdiğimiz akvaryumlar, sadece boş bir camdan ibaret olmamalıdır. Birçok farklı dekorasyonlar sayesinde hem balıkların yaşam alanı hem de evdeki akvaryum görünümü güzelleşecektir. Öncelikle akvaryum dekorasyonu için kullanılabilecek malzemeler aşağıdaki gibidir.

Akvaryumda kullanılan arka plan manzaralar bir akvaryumda olmazsa olmazdır. Bunun dışında balıklara ya da kaplumbağalara uygun kumlar da akvaryumda yer almalıdır. Geri kalan tüm dekorasyon kişiye göre değişebilir. Örneğin, sadece deniz kabukları da ve kayalar da balıklar için yeterli olurken, taşlar ve iki parça gemilerde iş görecektir. Yalnız unutulmamalıdır ki akvaryumlarda en önemli detay ışık ve ısı sistemidir.

Beslenen balıkların çeşitliliğine göre değişiklik gösteren bu ısı ve ışık ayarları muhakkak doğru bir şekilde ayarlanmalıdır. Aksi takdirde, akvaryum ne kadar iyi dekore edilmiş olursa olsun yine de balıkların ömrü fazla uzun olmayacaktır. Ayrıca, eğer balık değil de kaplumbağa besleniyorsa, yılın belli zamanlarında kaplumbağaların kış uykusuna yattığı ve bu uyku için gerekli bazı dekorasyon malzemelerine ihtiyaç duyulduğu da unutulmamalıdır.

Öncelikle akvaryumun tamamen temizlenmiş olmasına özen gösterin. İçerisinde toz, su ve deterjan olmadığına emin olun. Daha sonra akvaryumunuz için yaptığınız ya da satın aldığınız manzara resmi varsa arka camına yapıştırın. Bu anlamda akvaryumun iç camına ya da dış camına yapıştırma tercihi kişiye özgüdür. Düz renk ya da farklı renklerden oluşan kumları akvaryum dibine dökün.

Eğer, kuma sabitlenmesi gereken dekorasyon malzemeleriniz varsa, kumun tamamını boşaltmak yerine bir kısmını kenara almanızda fayda olacaktır. Bu esnada, kuma gemileri, yavrulukları, mercanları, kütükleri ve istenen farklı dekorasyon malzemeleri etraflıca akvaryuma yerleştirebilirsiniz. Akvaryumların büyüklüğüne göre dekorasyon malzemesi çeşitlilik göstermelidir. Küçük ve orta boylu akvaryumlar için ne kadar az ve faydalı malzeme kullanılırsa balıklar için o kadar iyi bir yaşam sunulmuş olacaktır.

Balıkların büyüklüğüne ve türüne göre özel olarak seçilmesi gereken akvaryum çeşitleri farklılık göstermektedir. Hava, ısı ve ışık üçlüsüne ihtiyaç duyan balıkların kesinlikle duvara gömülü akvaryumlarda beslenmemesi gerekmektedir. Bunun dışında büyümeyi sürdüren balıklarında hiçbir zaman fanus kaplarda beslenmemesi daha doğru olacaktır. Hava motoru, ışık ve ısı sistemlerinin düzgün bir şekilde takılabilmesi ve faaliyetini gösterebilmesi için dikdörtgen formda büyük akvaryumların tercih edilmesi önerilmektedir.

Akvaryum kaplarının dekorasyon açısında uygulanması gereken bazı özellikleri vardır. Örneğin, akvaryumlar yerden yaklaşık olarak 50 cm yukarıda olmalıdır. Cam önü, kapı eşiği ya da balkonlar akvaryumlar için uygun konumlar değildir. Buradaki hava sirkülasyonu balıkları rahatsız edecektir. Yine de, akvaryumlar çok sıcak ya da çok soğuk yerlere konulmamalıdır. Ayrıca, akvaryumun konumu da doğrudan güneş ışığı almamalıdır.

Konu Hakkında Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz.


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.